Jak założyć firmę w Holandii ? Jak już pisaliśmy w innym naszym artykule Czy warto prowadzić biznes w Holandii? – Holandia jest jednym z najbardziej przyjaznych dla biznesu krajów Unii Europejskiej. W tym artykule opiszemy krok po kroku procedurę zakładania firmy w Królestwie Niderlandów.
Zgłoszenie do Izby Przemysłowo- Handlowej
Działalność gospodarczą musimy najpierw zgłosić w tamtejszej Izbie Przemysłowo-Handlowej czyli Kamer van Koophandel KvK. Mamy na to maksymalnie tydzień przed lub tydzień po rozpoczęciu działalności. Jak wygląda zgłoszenie ? – To naprawdę minimum formalności, Potrzebujesz jedynie
- swój dokument tożsamości ;
- ponad to oryginały umowy najmu lokalu dla oznaczenia siedziby firmy potrzebna także jest kopia dokumentu osobistego właściciela lokalu;
- Co ważne jeśli nie jesteś zameldowany w Holandii, to musisz dołączyć do zgłoszenia zaświadczenie z gminy z adresem zamieszkania w Polsce. Pamiętaj tylko, by nie był starszy niż 2 miesiące.
Należy również wypełnić formularz wpisowy możesz to zrobić przez Internet lub w siedzibie Izby.
Na formularzu należy wpisać następujące dane:
- Nazwa firmy;
- Siedziba;
- Forma prawna;
- Opis działalności;
- Nazwiska i adresy właścicieli, zarządzających, członków rady nadzorczej i wspólników;
- Wysokość kapitału zainwestowanego w firmie;
- Liczba zatrudnionych osób.
Zgłoś działalność w Urzędzie skarbowym
Zgłoszenie działalności w tamtejszym urzędzie skarbowym. Od niedawna wprowadzono holenderską zasadę ” jednego okienka”, czyli można to zrobić także w Izbie Przemysłowo-Handlowej, rejestrujemy firmę. Do tego potrzebny jest holenderski NIP, czyli burgerservicenummer, BSN;
W przypadku braku BSN, należy go wyrobić w Urzędzie Skarbowym. Pamiętajmy, że wcześniej trzeba się umówić na wizytę.
Po zgłoszeniu działalności w Urzędzie Skarbowym otrzymujesz numer VAT (BTW nummer). Z automatu otrzymujesz także, kody do logowania na stronie internetowej urzędu. Dzięki nim rozliczysz się z VAT i z podatku.
Ważnym aspektem prowadzenia działalności jednoosobowej jest tzw. VAR Verklaring. W tym przypadku należy w holenderskim Urzędzie Skarbowym złożyć wniosek o zaświadczenie o wiarygodności firmy (VAR Verklaring Arbeidsrelatie), potwierdzające samozatrudnienie. Warunkiem koniecznym jest posiadanie kilku różnych zleceniodawców. Po zarejestrowaniu firmy w Holandii, jako holenderski podatnik podlegasz holenderskiemu systemowi ubezpieczeń społecznych. Firmy, dla których wykonujesz prace jako podwykonawca, mają wtedy pewność, że nie zostaną one później obciążone podatkiem i składkami socjalnymi za wykonaną usługę, jeśli Urząd Skarbowy jednak nie uzna samodzielności twojej firmy.
Przeczytaj też: Czym jest kontrakt menadżerski ?
Jak założyć firmę w Holandii ? – Aby działalność została uznana przez Urząd Skarbowy (Belastingdienst), trzeba spełnić pewne wymogi:
- Trzeba prowadzić ścisłą rejestrację faktur, dochodów i kosztów, godzin, inwestycji itp. Jeśli nie znasz się na administracji i nie znasz języka, radzimy administrację firmy powierzyć renomowanej firmie księgowej.
- Rocznie trzeba mieć minimalnie trzech zleceniodawców.
- Trzeba być samodzielnym i niezależnym od zleceniodawcy.
- Trzeba się prezentować jako samodzielna forma.
- Trzeba spędzić minimum 1225 godzin, prowadząc firmę.
- 50% możliwych godzin pracy trzeba rozliczyć na rachunek firmy.