Czym jest wypalenie zawodowe?

Czym jest wypalenie zawodowe? W 1983 roku Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła międzynarodową klasyfikację chorób i problemów zdrowotnych, tak zwane ICD-10. W klasyfikacji tej znajduje się pozycja Z73.0, czyli wypalenie się. Rozumiemy je jako stan wyczerpania życiowego. Przez ponad 10 lat Światowa Organizacja Zdrowia doskonaliła swój dokument. Opracowała nową klasyfikację, czyli ICD – 11, która obowiązuje od 1 stycznia 2022, także Polska muszą wdrożyć ten dokument w ciągu 5 lat.

ICD-11 pojęcie „wypalenia” zmienia na „wypalenie zawodowe”. Wiąże wypalenie wprost z czynnikami ze środowiska pracy. Utrzymuje, że: wypalenie zawodowe odnosi się w szczególności do zjawisk zachodzących w kontekście zawodowym i nie powinno być stosowany do opisu doświadczeń w innych dziedzinach życia „.

Czym jest wypalenie zawodowe?

WHO nie stworzyło więc nowej jednostki chorobowej. Wypalenie zawodowe ma nadal jedynie charakter syndromu związanego ze stanem zatrudnienia. Nie jest natomiast oddzielną jednostką chorobową. Taka definicja nie stwarza podstaw, by lekarz stwierdził niezdolność do pracy i wystawił L4 z powodu wypalenia zawodowego.

Warte uwagi O czym informuje nas EBITDA ?

Według WHO wypalenie zawodowe to tylko:

– uczucie ubytku lub wyczerpania;

– zwiększony dystans psychiczny wobec własnej pracy cechujący się negatywnym spojrzeniem na wykonywaną pracę,

– uczucie braku osiągnięć wynikającego z poczucia braku swej skuteczności.

W ICD-11 wypalenie zawodowe zyskało kod qd 85 i definicję to „Zespół, którego koncepcja zakłada, że jest ono wynikiem przewlekłego stresu w miejscu pracy, w którym nie udało się skutecznie poradzić „.

Czym jest wypalenie zawodowe?

Jak radzić sobie z problemem?

Wypalenie zawodowe pozostaje jednak problemem rzeczywistym dla wielu pracowników kropka według sondażu aż 75% pracowników skarży się na to zjawisko, często przejściowe. Różne jest siła syndromu wypalenia zawodowego u poszczególnych pracowników i dobrze, że nie zawsze potrzebne jest zwolnienie lekarskie. Nie można jednak problemu ignorować. Każdy pracodawca chce przecież, by jego załoga efektywnie pracowała i osiągała dobre wyniki. Dlatego musimy tworzyć higieniczne i bezpieczne warunki pracy. Musimy zadbać o dobrostan psychiczny swej załogi. Jeśli trzeba, korzystać z pomocy psychologów czy lekarzy psychiatrów.

Przeczytaj też :Czym jest prokrastynacja?

Wypalenie zawodowe okiem medycyny

Cierpisz n wypalenie zawodowe jeśli dostrzeżesz u siebie zaburzenia adaptacyjne, trudności związane ze stresem, jak również zaburzenia lękowe. Chorobą medycyna nazywa także zaburzenia nastroju. Zaburzenia depresyjne dają podstawę do zwolnienia lekarskiego. Jednak według ICD-10, aby je stwierdzić, muszą występować przez co najmniej dwa tygodnie chociażby dwa objawy z poniższych:

  • obniżenie nastroju;
  • utrata zainteresowania i zdolności do odczuwania radości, czyli anhedonia.
  • zmniejszenie energii, które prowadzi do wzmożonego zmęczenia i tym samym do mniejszej aktywności;

Jeśli do tego występują u Ciebie przynajmniej dwa z poniższych objawów:

  • osłabienie koncentracji i uwagi;
  • niska samoocena i mała wiara w siebie;
  • poczucie winy i małej wartości;
  • pesymistyczne widzenie przyszłóści;
  • myśli i czyny samobójcze;
  • zaburzenia snu;
  • zmniejszony apetyt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *