Jednoosobowa spółka z.o.o Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to rodzaj spółki, w której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Jest to popularny wybór wśród przedsiębiorców. Dlatego,że pozwala on ograniczyć osobistą odpowiedzialność finansową i działać na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ponadto jednoosobowa sp. z o.o. często stosujemy jako jako narzędzie w joint venture, ułatwiając przeniesienie majątku poprzez nabycie udziałów w spółce. Często jest również wykorzystywana jako komplementariusz zarządzający w spółkach komandytowych.
Jednoosobowa spółka z.o.o
Funkcjonowanie Jednoosobowa sp. z o.o.
Działanie takiej spółki determinują specjalne przepisy. Ich zadaniem jest ochrona jej interesów. Pierwsza różnica w porównaniu do spółek z udziałem wielu wspólników polega na tym, że inna jednoosobowa sp. z o.o. nie może założyć nowej spółki z o.o. Wyjątkiem jest sytuacja, w której jednoosobowa sp. z o.o. nabywa wszystkie udziały innej spółki z o.o. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby jednoosobowa sp. z o.o. stała się jedynym wspólnikiem innej spółki z o.o.
Jednoosobową sp. z o.o. można także utworzyć, gdy wszyscy inni wspólnicy. – Oprócz jednoosobowej sp. z o.o., zbywają swoje udziały. Ważne jest, aby taka spółka . nie była zakładana przez jednoosobową spółkę zagraniczną. Na etapie zakładania spółki w organizacji, jedyny wspólnik nie ma prawa reprezentować spółki. Jego jedyna czynność to zgłoszenie spółki do sądu rejestrowego, wskazując swoje dane i informując, że jest jedynym wspólnikiem spółki.
![Jednoosobowa spółka z.o.o](https://gospodarstwopolska.pl/wp-content/uploads/2023/09/istockphoto-504631538-612x612-2.jpg)
Podczas funkcjonowania spółki jednoosobowej, różniącej się od wieloosobowej, jedyny wspólnik ma pełne prawo wykonywania wszystkich uprawnień. Oczywiście normalnie przysługiwałyby zgromadzeniu wspólników. Oznacza to, że przepisy dotyczące zgromadzenia wspólników stosujemy z pewnymi modyfikacjami. – Aby uwzględnić specyfikę jednoosobowej spółki. Zdarza się, że w ogóle ich nie stosujemy. Na przykład nie ma wymogu formalnego zwołania zgromadzenia ani określonych terminów. Jedyny wspólnik może spotkać się i podejmować decyzje nieformalnie. To samo dotyczy zasad dotyczących kworum, większości głosów oraz upoważnienia sądu do zwołania zgromadzenia.
Czytaj też: Przekształcam JDG w spółkę z o.o.
Jeśli dotyczą Cię te kłopoty zapewne szukasz oszczędności. Polecam zatem nasz wirtualne biura we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.
Jednoosobowa spółka z.o.o
Udziały w spółce
Jeśli wszystkie udziały w spółce należą do jednego wspólnika, wszelkie oświadczenia woli składane spółce muszą być sporządzone na piśmie. Chyba że ustawa stanowi inaczej (na przykład akt notarialny w przypadku przeniesienia nieruchomości na spółkę). To ograniczenie ma na celu kontrolę oświadczeń woli składanych przez jedynego wspólnika oraz ochronę interesów spółki i jej kontrahentów.