Zaświadczenie o statusie podatnika VAT

Zaświadczenie o statusie podatnika VAT Chcesz zweryfikować, czy twój partner biznesowy jest aktualnie zarejestrowany jako płatnik VAT? A może potrzebujesz potwierdzenia swojego własnego statusu podatkowego VAT, na przykład w związku z udziałem w przetargu? W obu przypadkach taki dokument może zostać wydany przez lokalny urząd skarbowy. Oto jak to zrobić:

Jak uzyskać zaświadczenie ?

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

  1. Podczas wizyty w urzędzie: Możesz osobiście odwiedzić urząd skarbowy.
  2. Listownie: Możesz wysłać wniosek pocztą.
  3. Elektronicznie: Najbardziej wygodnym sposobem jest skorzystanie z usługi online. Wymagany będzie Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi:

Zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT jest przydatne, jeśli potrzebujesz dokładnych informacji dotyczących statusu swojego kontrahenta w VAT. Przykładowo, może to być interesujące przed dokonaniem zakupu od kontrahenta, ponieważ prawo do odliczenia podatku VAT zależy od poprawnego statusu wystawcy faktury.

Urząd skarbowy ma prawo wykreślić podatnika z rejestru VAT, jeśli na przykład nie prowadzi działalności gospodarczej, nie składa deklaracji podatkowych. Inną przyczyną jest brak aktualizacji danych. Koniecznie pamiętaj że urząd nie zawsze informuje o takiej zmianie statusu.

Zaświadczenie potwierdzające twój status jako płatnika VAT może być potrzebne, jeśli planujesz uczestniczyć w przetargach.

Kto może złożyć wniosek o zaświadczenie:

Wniosek może złożyć:

  • Płatnik VAT, który chce potwierdzić swój status.
  • Każda osoba, która ma uzasadniony interes w sprawdzeniu statusu podatnika VAT, na przykład wierzyciel.

Kto jest uważany za płatnika VAT, a kto jest zwolniony:

Płatnikiem VAT jest przedsiębiorca, który jest zarejestrowany w systemie VAT i dokonuje transakcji podlegających opodatkowaniu. Obejmuje to m.in. płatne dostawy towarów i usług na terytorium kraju, eksport, import oraz transakcje wewnątrzwspólnotowe.

W większości przypadków przedsiębiorcy są płatnikami VAT, chyba że:

  • Korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, na przykład, jeśli są małymi przedsiębiorcami, których roczny obrót nie przekracza określonej kwoty.
  • Wykonują tylko czynności zwolnione z VAT.

Warte uwagi: Kiedy urząd zwróci Ci VAT ?

Zaświadczenie o statusie podatnika VAT

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Pamiętaj, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach zakupowych.

Jak sprawdzić status podatnika VAT:

Status polskiego płatnika VAT można zweryfikować w tzw. „Białej liście podatników VAT”, udostępnia ją Krajowa Administracja Skarbowa.

Kiedy złożyć wniosek:

Wniosek można złożyć w dowolnym momencie, na przykład przed zawarciem umowy z kontrahentem.

Zaświadczenie o statusie podatnika VAT

Gdzie załatwić sprawę ?

Usługę można załatwić w urzędach skarbowych. Wniosek trzeba skierować do urzędu skarbowego odpowiedniego dla konkretnego przypadku, czyli albo dla kontrahenta, jeśli chcesz sprawdzić jego status, albo dla siebie, jeśli chcesz potwierdzić swój własny status.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *