Kiedy urząd zwróci Ci VAT ?

Kiedy urząd zwróci Ci VAT ? Podatek musisz uregulować wtedy, gdy wynika z deklaracji za określony okres, że musisz wpłacić więcej VAT niż go naliczyłeś podczas zakupów. Jednak, gdy sytuacja jest odwrotna, czyli kwota VAT naliczonego jest większa od kwoty VAT należnego w danym okresie rozliczeniowym, masz kilka opcji do wyboru:

  1. Wniosek o zwrot różnicy podatku na swoje konto bankowe.
  2. Wniosek o zwrot różnicy podatku na rachunek VAT, który jest używany w mechanizmie podzielonej płatności.
  3. Przeniesienie nadwyżki na następny okres rozliczeniowy.

Warto zaznaczyć, że urząd skarbowy zwróci różnicę VAT (nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym) tylko na wniosek podatnika.

Kiedy możesz oczekiwać zwrotu:

  • Termin podstawowy wynosi 60 dni.
  • Termin wydłużony (180 dni) dotyczy sytuacji, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie dokonał żadnej sprzedaży. – Nawet nieopodatkowanej, ale dokonał zakupów.
  • Termin skrócony (25 dni) ma zastosowanie, gdy podatnik wystąpił o zwrot na zwykłe konto bankowe i spełnia określone warunki. Mówimy tu o aktywności jako czynny podatnik VAT przez ostatnie 12 miesięcy i posiadanie potwierdzeń zapłaty faktur za pomocą przelewów. W przypadku wniosku o zwrot na rachunek VAT nie są wymagane dodatkowe warunki.

Terminy te liczysz od dnia złożenia rozliczenia VAT (pliku JPK), w którym wykazano kwotę nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym do zwrotu.

Należy pamiętać, że naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć terminy zwrotu w przypadku potrzeby dodatkowej weryfikacji.

Kiedy warto przenieść nadwyżkę podatku naliczonego na kolejny okres ?

W niektórych sytuacjach bardziej korzystne jest przeniesienie nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na następny okres rozliczeniowy. Zwłaszcza jeśli w kolejnym okresie musisz uiścić VAT należny. Na przykład, jeśli otrzymasz dużą nadwyżkę w jednym okresie i spodziewasz się dużych obciążeń VAT w kolejnym okresie, to przeniesienie może pomóc zrównoważyć obciążenia.

Przykład:

Prowadzący firmę remontową, Pan Antoni, miał nadwyżkę VAT w maju w wysokości 30 000 zł, głównie z powodu dużych zakupów materiałów budowlanych. W maju wystąpił o zwrot nadwyżki na rachunek bankowy i otrzymał go w sierpniu. Jednak w czerwcu musiał uiścić 40 000 zł VAT należnego. Gdyby przeniósł nadwyżkę na kolejne okresy rozliczeniowe, musiałby zapłacić tylko 10 000 zł w czerwcu.

Źródło: przykładu: biznes.gov.pl

Kiedy urząd może opóźnić zwrot VAT:

Urząd skarbowy nie wypłaca różnicy VAT automatycznie, ale może dokonać weryfikacji, co może opóźnić zwrot. To może wynikać z podejrzeń co do transakcji z twoimi kontrahentami lub potrzeby dodatkowej weryfikacji.

Przepisy nie określają maksymalnego okresu oczekiwania na zwrot VAT w razie weryfikacji. Naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć termin zwrotu w zależności od potrzeb.

Przykład:

Spółka spożywcza wystąpiła o zwrot VAT w sierpniu 2017 roku. Urząd skarbowy przedłużał termin zwrotu, ponieważ podejrzewał, że transakcje z nią i jej kontrahentami są wątpliwe i mogą mieć cechy transakcji karuzelowych. Ostatecznie zwrot został dokonany po kilku latach, jeśli przeprowadzone działania potwierdziły jego zasadność.

Źródło: przykładu: biznes.gov.pl

Odliczanie VAT przy rozliczaniu się kasowo:

Co jeśli jesteś małym podatnikiem i rozliczasz się metodą kasową ? Wtedy, odliczenie VAT z faktur odbywa się inaczej niż w przypadku standardowego rozliczenia VAT.

  • VAT należny z faktur sprzedażowych. – Musisz wpłacić do urzędu dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę od kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT.
  • Co jeśli twój kontrahent nie jest czynnym podatnikiem VAT? – Musisz opłacić VAT w momencie otrzymania zapłaty, ale nie później niż 180 dni od daty dostarczenia towaru lub wykonania usługi.

W przypadku małego podatnika rozliczającego się kasowo, VAT naliczony z faktury możesz odliczyć dopiero po dokonaniu płatności za towary lub usługi.

Czytaj też: Restrukturyzacja zatrudnienia 2023

Przykład 1:

Pani Joanna jest małym podatnikiem rozliczającym się metodą kasową. W maju wystawiła faktury na 10 000 zł + 2300 zł VAT, ale otrzymała zapłatę dopiero w lipcu. Dlatego opłaciła VAT w rozliczeniu za lipiec, a nie w maju, niezależnie od daty wystawienia faktur.

Źródło: przykładu: biznes.gov.pl

Przykład 2:

Pan Mateusz jest czynnym podatnikiem VAT i otrzymał fakturę z dopiskiem „metoda kasowa” w maju, ale zapłacił ją w lipcu. W takim przypadku może odliczyć VAT w rozliczeniu za lipiec. – A nie za maj, jak to robiłby w przypadku standardowej faktury.

Źródło: przykładu: biznes.gov.pl

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *