Rozliczenie VATU za sprzedaż w UE

Rozliczenie VATU za sprzedaż w UE Jeśli jesteś podatnikiem zwolnionym z VAT w Polsce i prowadzisz wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, musisz wziąć pod uwagę pewne kwestie odnośnie rozliczania VAT-u. Podatnik zwolniony z VAT w Polsce, który nie przekroczył limitu sprzedaży 200 tys. zł, musi rozliczać podatek VAT zagraniczny, jeśli przekroczy limit sprzedaży dla konsumentów z krajów Unii Europejskiej, który wynosi 10 tys. euro rocznie.

Jak zarejestrować się do OSS ?

Po prostu złóż zgłoszenie na formularzu VIU-R: Jest to „zgłoszenie informujące w zakresie szczególnej procedury unijnej rozliczania VAT” do Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

W takiej sytuacji, podatnik ma dwie opcje:

  1. Zarejestrować się do VAT w kraju, w którym znajdują się klienci (np. w Czechach), aby tam rozliczać VAT.
  2. Zarejestrować się do systemu VAT-OSS. Czyli One Stop Shop. Warto dodać, mimo prowadzenia WSTO , nadal może utrzymywać się w mocy zwolnienie podmiotowe z VAT-u w Polsce. Oczywiście jeśli nie przekroczymy limitu sprzedaży krajowej 200 tys. zł.

W limicie, o którym mówimy nie uwzględniamy wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Oczywiście, tej, która nie podlega opodatkowaniu w Polsce. W praktyce oznacza to, że sprzedaż w Polsce jest zwolniona z VAT. Natomiast sprzedaż dla kontrahentów z UE rozliczymy za pomocą OSS

Rozliczenie VATU za sprzedaż w UE

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Przykład

Jeśli sprzedajesz towary konsumentom z Niemiec i przekroczysz limit 10 tys. euro rocznie, może zarejestrować się do VAT w Czechach. Druga opcja to skorzystanie z systemu OSS w Polsce. Wybór systemu OSS w Polsce, pociąga za sobą konsekwencje rejestracji jako podatnik VAT

Czytaj też: Kiedy urząd zwróci Ci VAT ?

Rozliczanie VAT w usługach

Od lipca 2021 roku za pośrednictwem systemu OSS możemy rozliczać różne usługi świadczone na rzecz kontrahentów w innych krajach Unii. Uważaj bo dla niektórych usług nie ma limitu 10.000 euro.

Oznacza to, że nawet jeśli wartość tych usług nie przekroczy tego limitu, podatnik musi zarejestrować się do VAT w kraju, w którym znajdują się klienci, lub skorzystać z OSS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *