Kupno gotowej spółki za i przeciw

Kupno gotowej spółki za i przeciw Gotowe spółki są stosunkowo nowym zjawiskiem na polskim rynku biznesowym, ale stają się coraz bardziej popularne. Jakie są plusy i minusy związane z zakupem gotowych spółek?

Zalety zakupu gotowej spółki:

  1. Gotowa spółka widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym i posiada wszystkie dokumenty rejestracyjne. Kupując taką spółkę, unikamy uciążliwego procesu rejestracji. który wymaga wiedzy i jest i czasochłonny. Co ważne podmiot ma umowę spółki, a także wymagane numery identyfikacyjne do prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak KRS, NIP i REGON. Posiada już zgłoszenie do VAT i VAT UE
  2. Kupno gotowej spółki nie zabierze Ci wiele czasu. To kompletny podmiot prawny. Co ważne nie obciążony żadnymi zobowiązaniami. Co należy zrobić ? Wystarczy podpisać umowę zakupu udziałów (akcji) u notariusza, a można rozpocząć działalność. To pozwala na natychmiastowy start własnej firmy, co jest niekiedy niezbędne, szczególnie przy projektach dofinansowanych z funduszy unijnych, gdzie czas jest kluczowy.
  3. Staż spółki: Gotowa spółka może mieć historię w KRS i urzędzie skarbowym, nawet jeśli nie prowadziła jeszcze żadnej działalności. Większość firm oferuje gotowe spółki, działały już w obrocie gospodarczym. Taki staż zazwyczaj ułatwia uzyskanie kredytu lub dotacji. Możesz tego potrzebować jeśli zamierzasz startować w przetargach.
  4. Wyposażenie: Gotowe spółki mogą posiadać licencje, decyzje, koncesje i zezwolenia, co eliminuje konieczność ich pozyskiwania od nowa. To oszczędza czas i środki.
Kupno gotowej spółki za i przecIW

Wady zakupu takiej spółki:

  1. Niepewność transakcji: Na rynku istnieje wiele ofert sprzedaży gotowych spółek. Wybierając taką opcję, trzeba być ostrożnym, ponieważ istnieje ryzyko oszustwa. Niektóre firmy oferują podmioty, które wcześniej nabyły z rynku i sprzedają jako „czyste” spółki. Nie ma pewności, że spółka nie posiada ukrytych zobowiązań, gdyż nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować historię spółki z nieznanych źródeł.
  2. Konieczność dokonania zmian: Pomimo zakupu gotowej spółki, często konieczne są pewne zmiany w rejestrze spółki, takie jak zmiana nazwy, rodzaju PKD czy składu wspólników. Procedura ta trwa od kilku dni do dwóch tygodni, co może wpłynąć na opóźnienia w rozpoczęciu działalności.

Przeczytaj też nasz artykuł o tym czym jest phishing i jak się przed nim bronić.

Mimo tych wad, ryzyko transakcji można zminimalizować, wybierając renomowanego dostawcę gotowych spółek. Przy pomocy pełnej wyciągniętej historii spółki z KRS, można zweryfikować jej stan własnościowy. Dlatego zakup gotowej spółki może być korzystnym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie szybkość działania lub potrzebują spółki z dłuższym stażem. Jest to również opcja dla tych, którzy chcą uniknąć uciążliwego procesu rejestracji i rozpocząć działalność od razu. Gotowe spółki są atrakcyjne dla różnych przedsiębiorców, w szczególności dla tych, którzy ubiegają się o finansowanie lub przetargi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *