Zaświadczenie o statusie podatnika VAT Chcesz zweryfikować, czy twój partner biznesowy jest aktualnie zarejestrowany jako płatnik VAT? A może potrzebujesz potwierdzenia swojego własnego statusu podatkowego VAT, na przykład w związku z udziałem w przetargu? W obu przypadkach taki dokument może zostać wydany przez lokalny urząd skarbowy. Oto jak to zrobić:
Jak uzyskać zaświadczenie ?
Możesz to zrobić na kilka sposobów:
- Podczas wizyty w urzędzie: Możesz osobiście odwiedzić urząd skarbowy.
- Listownie: Możesz wysłać wniosek pocztą.
- Elektronicznie: Najbardziej wygodnym sposobem jest skorzystanie z usługi online. Wymagany będzie Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi:
Zaświadczenie potwierdzające status podatnika VAT jest przydatne, jeśli potrzebujesz dokładnych informacji dotyczących statusu swojego kontrahenta w VAT. Przykładowo, może to być interesujące przed dokonaniem zakupu od kontrahenta, ponieważ prawo do odliczenia podatku VAT zależy od poprawnego statusu wystawcy faktury.
Urząd skarbowy ma prawo wykreślić podatnika z rejestru VAT, jeśli na przykład nie prowadzi działalności gospodarczej, nie składa deklaracji podatkowych. Inną przyczyną jest brak aktualizacji danych. Koniecznie pamiętaj że urząd nie zawsze informuje o takiej zmianie statusu.
Zaświadczenie potwierdzające twój status jako płatnika VAT może być potrzebne, jeśli planujesz uczestniczyć w przetargach.
Kto może złożyć wniosek o zaświadczenie:
Wniosek może złożyć:
- Płatnik VAT, który chce potwierdzić swój status.
- Każda osoba, która ma uzasadniony interes w sprawdzeniu statusu podatnika VAT, na przykład wierzyciel.
Kto jest uważany za płatnika VAT, a kto jest zwolniony:
Płatnikiem VAT jest przedsiębiorca, który jest zarejestrowany w systemie VAT i dokonuje transakcji podlegających opodatkowaniu. Obejmuje to m.in. płatne dostawy towarów i usług na terytorium kraju, eksport, import oraz transakcje wewnątrzwspólnotowe.
W większości przypadków przedsiębiorcy są płatnikami VAT, chyba że:
- Korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, na przykład, jeśli są małymi przedsiębiorcami, których roczny obrót nie przekracza określonej kwoty.
- Wykonują tylko czynności zwolnione z VAT.
Warte uwagi: Kiedy urząd zwróci Ci VAT ?
Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu
Pamiętaj, że przedsiębiorcy zwolnieni z VAT nie mają prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego na fakturach zakupowych.
Jak sprawdzić status podatnika VAT:
Status polskiego płatnika VAT można zweryfikować w tzw. „Białej liście podatników VAT”, udostępnia ją Krajowa Administracja Skarbowa.
Kiedy złożyć wniosek:
Wniosek można złożyć w dowolnym momencie, na przykład przed zawarciem umowy z kontrahentem.
Zaświadczenie o statusie podatnika VAT
Gdzie załatwić sprawę ?
Usługę można załatwić w urzędach skarbowych. Wniosek trzeba skierować do urzędu skarbowego odpowiedniego dla konkretnego przypadku, czyli albo dla kontrahenta, jeśli chcesz sprawdzić jego status, albo dla siebie, jeśli chcesz potwierdzić swój własny status.