Ulga dla samotnie wychowujących jak będzie w 2023 ?

Ulga dla samotnie wychowujących jak będzie w 2023 ? Nastąpiły trzykrotne zmiany w zeznaniach rocznych dla osób wychowujących dzieci samotnie! Dla tych, którzy nie śledzą tych zmian na bieżąco, może to być dość zawiłe. Postaramy się wyjaśnić te zmiany, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pierwsza zmiana dotyczyła możliwości rozliczania się samotnych rodziców razem z dziećmi. Potem przyszła kolej na Polski Ład, który wprowadził gruntowne zmiany. Zrezygnowano z przepisu pozwalającego na wspólne rozliczanie podatków przez samotnych rodziców. Ustawodawca zastąpił go ulgą w wysokości 1500 zł dla samotnie wychowujących. Teraz, Sejm wprowadził nowelizację ustawy o podatkach. Nowelizacja przywraca możliwość wspólnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem od 1 lipca 2022 roku.

Ulga dla samotnie wychowujących jak będzie w 2023 ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Warte uwagi: Kto musi złożyć PIT-6 ?

Czy to oznacza, że ulga w wysokości 1500 zł już nie obowiązuje?

Tak, ulga ta została zastąpiona możliwością wspólnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem od lipca 2022 roku.

Kto będzie mógł rozliczyć się razem z samotnie wychowywanym dzieckiem za 2022 rok? Zgodnie z nowymi przepisami, samotni rodzice będą mogli wspólnie rozliczać się z dziećmi od 1 lipca 2022 roku.

Jakie są warunki takiego rozliczenia? Dochody samotnie wychowującego rodzica będą dzielone przez 1,5, a następnie wyliczany będzie podatek według nowych zasad ogólnych, po czym wynik zostanie pomnożony przez 1,5. Dlatego dla wielu samotnych rodziców podatki mogą być wyższe niż wcześniej zakładano, ponieważ wpadną w drugi próg podatkowy w przypadku dochodów przekraczających 160 tys. zł, a nie 240 tys. zł, jak to wcześniej planowano.

Jaki jest limit dochodów dziecka w 2022 roku?

Limit ten wynosi dwunastokrotność wartości renty socjalnej, która w 2022 roku wynosiła 1338,44 zł. To oznacza, że jeśli dochody dziecka nie przekroczą tej kwoty, można rozliczyć się razem z dorosłym dzieckiem.

Jeśli rodzic lub dziecko prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną wg skali podatkowej (12%, 32%), można rozliczyć się wspólnie z dorosłym dzieckiem, jeżeli dochody dziecka nie przekraczają dwunastokrotności wartości renty socjalnej, która w 2022 wynosiła 1338,44 zł. Natomiast z dzieckiem małoletnim, które prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, można rozliczyć się niezależnie od dochodów dziecka.

Ulga dla samotnie wychowujących jak będzie w 2023 ?

Ulga a orzeczenie o separacji

Organy odpowiedzialne za podatki obecnie twierdzą, że preferencyjne ulgi podatkowe dotyczą tylko jednego rodzica, który samotnie wychowuje dziecko, czyli takiego, który nie korzysta z pomocy innych osób przy opiece nad dzieckiem przez cały rok. To oznacza, że nie można skorzystać z tych korzyści podatkowych, jeśli wspólnie prowadzi się gospodarstwo domowe z drugim rodzicem dziecka, partnerem niebędącym rodzicem dziecka lub małżonkiem niebędącym rodzicem dziecka, lub też z własnymi rodzicami, którzy pomagają w opiece nad dzieckiem, albo gdy opieka nad dzieckiem jest dzielona na zmiany.

Co jeśli masz orzeczenie o rozwodzie lub separacji ?

Wtedy sąd jednocześnie przyznaje władzę rodzicielską nad wspólnym małoletnim dzieckiem tobie i drugiemu małżonkowi. Sąd może przyznać pełnię władzy rodzicielskiej obojgu, jeśli wydaje się, że będziecie wspólnie opiekować się dzieckiem, lub może powierzyć jednemu z was pełnię władzy rodzicielskiej, jednocześnie ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica. To, jak sąd rozstrzygnie w tej sprawie, będzie miało znaczenie, ale nie będzie decydujące w kwestii preferencyjnego rozliczenia podatkowego.

W celu rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci, nie trzeba mieć sądowego orzeczenia o władzy rodzicielskiej. Istotne jest, aby wykazać stałą opiekę nad dzieckiem, która prowadzi do jego pełnego rozwoju fizycznego i psychicznego. To, gdzie dziecko mieszka i kto je utrzymuje, jest kluczowe.

Nawet jeśli macie przyznaną władzę rodzicielską sądownie lub faktycznie wspólnie ją sprawujecie, preferencyjne rozliczenie podatkowe przysługuje tylko jednemu z was. Oboje nie możecie skorzystać z ulgi jako osoby samotnie wychowującej dziecko.

Jednak cenną informacją jest to, że w przypadku, gdy macie więcej niż jedno dziecko, oboje macie możliwość korzystania z preferencyjnego opodatkowania po rozwodzie. Musisz jednak udowodnić, że każdy z was wychowuje przynajmniej jedno dziecko. Co jeśli masz dwójkę dzieci na utrzymaniu ? Nie oznacza to podwójnej ulgi – liczba dzieci wpływa na kwotę ulgi prorodzinnej, ale nie na to, czy możecie się rozliczać jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *