Ulga dla klasy średniej 2023

Ulga dla klasy średniej 2023. Od 1 lipca 2022 roku zaszła zmiana w zasadach podatkowych dotyczących ulgi dla osób z klasy średniej. Wcześniej ulgę tę mogli otrzymać zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorcy, których dochody wynosiły miesięcznie od 5701 zł do 11 141 zł. – Czyli rocznie od 68 412 zł do 133 692 zł. Aby zrekompensować brak tej ulgi, stawka PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej została obniżona z 17% do 12%. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje ulga dla klasy średniej, która jest dostępna zarówno dla pracowników, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Ta ulga polega na odliczeniu określonej kwoty od dochodu, która jest uzależniona od wysokości przychodów. Do końca czerwca 2022 roku dotyczyła ona tych podatników, którzy osiągali dochody z pracy na etacie oraz prowadzenia działalności Oczywiście o ile ich łączne dochody wynosiły od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie.

Przeczytaj też: Spowolnienie przemysłowe – 2022/23

Jeśli dotyczą Cię te kłopoty zapewne szukasz oszczędności. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Warto zaznaczyć, że ta ulga dotyczyła przychodów opodatkowanych na ogólnych zasadach skali podatkowej. Jeśli chodzi o dochody z działalności gospodarczej, ulga uwzględniała dochód pomniejszony o koszty związane z prowadzeniem działalności. – Bez uwzględniania składek na ubezpieczenia społeczne.

Co się zmieniło po jej likwidacji?

Najważniejszą zmianą jest obniżenie stawki PIT z 17% na 12%. Dodatkowo, od teraz można uwzględnić w rozliczeniu podatkowym składkę zdrowotną. Jednak ważne jest zauważenie, że ustawodawca przestał dokonywać ciągłych poprawek w systemie podatkowym wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu. To oznacza, że wiele rozwiązań wprowadzonych w tym roku zostało zlikwidowanych.

Likwidacja tej ulgi w trakcie roku podatkowego ma pewne negatywne konsekwencje. Ponieważ niektórzy podatnicy mogą ponieść straty w swoim rocznym rozliczeniu, pomimo niższej stawki podatku. Dlatego ważne jest uwzględnienie tej preferencji podatkowej w deklaracjach PIT za rok 2022.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *