Dla kogo niższy CIT w 2023 ?

Dla kogo niższy CIT w 2023 ? Kwestia opodatkowania dochodów stanowi istotny aspekt, który wpływa na rentowność przedsiębiorstwa. W przypadku spółek, obowiązuje ogólna stawka CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) wynosząca 19%, jednak istnieje możliwość korzystania z preferencyjnej stawki 9% CIT. Aby dowiedzieć się, czy można skorzystać z niższej stawki CIT oraz jakie warunki trzeba spełnić, zapraszamy do zapoznania się z treścią tego artykułu.

Preferencyjna stawka CIT w wysokości 9% obowiązuje następujące grupy podatników:

  1. Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą i obecny rok jest ich pierwszym rokiem prowadzenia biznesu.
  2. Podatnicy, którzy nie przekroczyli określonego limitu przychodów, zgodnie z przepisami podatkowymi.

Niższy CIT dla nowych przedsiębiorców

Dla nowych przedsiębiorców istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnej stawki 9% CIT, o ile spełnione zostaną pewne warunki. Pierwszy kapitał wspólnicy muszą wnieść w formie przedsiębiorstwa lub jego części lub składników majątkowych o wartości nieprzekraczającej 10 000 euro. Warto podkreślić, że wyłączeni są podmioty, które otrzymały przedsiębiorstwo, jego część lub składniki majątkowe w zamian za wkład o wartości przekraczającej 10 000 euro. – W roku utworzenia przedsiębiorstwa lub w roku następnym.

Czytaj też: Ile pieniędzy pożyczyły mikrofirmy ? – Maj 2023

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Co ? jeśli w trakcie roku podatkowego przekroczymy limit umożliwiający skorzystanie z obniżonej stawki CIT ? – Konieczne będzie zapłacenie podatku w wysokości 19% od kolejnych okresów rozliczeniowych.

Jeśli rozważasz założenie firmy lub przeniesienie jej siedziby, możesz skorzystać z oferty Coworking Rynek 28, Wirtualnego biura Kraków lub Wirtualnego biura Poznań.

Dla kogo niższy CIT w 2023 ?

Dla kogo niższy CIT w 2023 ?

Przychody kwalifikujące się do preferencyjnej stawki CIT

Kiedy można skorzystać z preferencyjnej stawki 9% CIT dla dochodów inne niż zyski kapitałowe? To możliwe dla podatników, których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekraczają kwoty odpowiadającej 2 mln euro. – Przeliczonej według kursu euro na pierwszy dzień roku podatkowego. Albo 2 000 000 zł w zaokrągleniu do 1000 zł. Jednakże to prawo mogą wykorzystywać jedynie podatnicy, którzy posiadają status małego podatnika. Prawo mogą wykorzystać także przedsiębiorcy, którzy są nowymi podatnikami w pierwszym roku działalności, przy pewnych ograniczeniach.

Warto pamiętać, że podatnicy muszą na bieżąco monitorować swoje przychody. Wszystko po, to aby upewnić się, że nie przekroczą limitu przychodów w danym roku podatkowym. W tym przypadku limit dotyczy przychodów netto i wynosi 9 177 000 zł.

Podsumowując, preferencyjną stawkę CIT w wysokości 9% w roku 2022 mogą stosować:

  1. Podatnicy, którzy w roku 2021 nie przekroczyli przychodów brutto ze sprzedaży wynoszących 9 188 000 zł.
  2. Podatnicy, którzy w roku 2022 nie osiągną przychodów netto przekraczających 9 177 000 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *