Deklaracja PIT -39 – dla kogo ? Podatek dochodowy od osób fizycznych również dotyczy sytuacji, gdy osiąga się dochód ze sprzedaży nieruchomości. W takim przypadku, uzyskany zysk musi zostać zgłoszony w formularzu PIT-39. Niemniej jednak, istnieją określone warunki określone w ustawie podatkowej, które pozwalają uniknąć tego podatku. Proszę przeczytać ten artykuł, aby uzyskać więcej informacji na ten temat.

PIT-39 – Dla kogo jest przeznaczony?

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest obowiązkowy dla osób, które dokonują odpłatnego zbycia nieruchomości. Zgodnie z aktualnymi przepisami, osoby fizyczne, które osiągnęły dochód z tytułu odpłatnego zbycia:

  1. Budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku.
  2. Lokalu mieszkalnego, który jest odrębną nieruchomością lub udziału w takim lokalu.
  3. Gruntu lub udziału w gruncie, lub prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanego z tym budynkiem lub lokalem.
  4. Spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie.
  5. Prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej jak również udziału w takim prawie

Jakie jest stawka podatku?

Stawka podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości wynosi 19% od uzyskanego dochodu. Obowiązuje ona, gdy podatnik dokonuje transakcji przed upływem 5 lat od daty jej nabycia. Warto zaznaczyć, że okresu 5 lat nie liczymy w sposób kalendarzowy. Liczymy go według lat podatkowych. Oznacza to, że od momentu zakupu nieruchomości 5 lat liczymy od końca roku kalendarzowego do daty odpłatnego zbycia nieruchomości. Jeśli minęło 5 lat, można skorzystać ze zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości.

Deklaracja PIT -39 - dla kogo ?

PIT-39 a ulga mieszkaniowa

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT, przychód z tytułu sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych jest zwolniony z opodatkowania. – Jeśli przeznaczymy je na cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż. Powszechnie znamy jako ulga mieszkaniowa. Do najczęstszych wydatków na cele mieszkaniowe należą:

  1. Zakup domu lub mieszkania.
  2. Zakup działki budowlanej.
  3. Budowa, przebudowa lub adaptacja budynku mieszkalnego.
  4. Spłata kredytów mieszkaniowych.

Czytaj też: Ile pieniędzy pożyczyły mikrofirmy ? – Maj 2023

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Deklaracja PIT -39 – dla kogo ? – Nie każdą kwotę wydaną na cele mieszkaniowe można uwzględnić w uldze. Kwotę zwolnienia ogranicza i wylicza się ją na podstawie wzoru określonego w ustawie:

Wartość planowanych wydatków na cele mieszkaniowe x Dochód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych / Przychód ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *