Zmiany w podatku od darowizn od lipca 2023

Zmiany w podatku od darowizn od lipca 2023 Po pierwsze mamy wyraźnie wyższe limit od których nie musimy płacić podatku. Przed zmianami w pierwszej grupie podatkowej mieliśmy limit 10.434. Po zmianach limit ten wynosi 36.120 zł. Natomiast w drugiej grupie podatkowej przed zmianami mieliśmy limit 7.878 Teraz to kwota to 27.090 zł. Za to w trzeciej grupie podatkowej przed zmianami mieliśmy limit 5.308 z Nowe przepisy przewidują kwotę18.060 zł

Darowizna w myśl kodeksu cywilnego

„Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.”

Darowizna od wielu osób a podatek

Jeśli uzyskamy darowizna od wielu osób powyżej kwoty 54.180 będziemy musieli zapłacić podatek. W życiu codziennym z taką sytuacją możemy spotkać się na przykład organizując wesele. Gdzie koperty czy prezenty nie zawsze są podpisane.

Zmiany w podatku od darowizn od lipca 2023

Przed zmianą przepisów limit dla osób z trzeciej grupy, czyli dla osób niespokrewnionych był liczony dla każdej takiej transakcji oddzielnie. Teraz ten przepis ulega zmianie.

Czytaj też: Jak rozliczyć transakcję WDT od lipca 2023 ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Opodatkowanie zbiórek

Opodatkowanie zbiórek nie dotyczy działania poprzez fundacje. Ustawodawca przewidział tutaj zwolnienie. Ale jeżeli działamy indywidualnie czy przez popularne platformy jak na przykład Zrzutka to od sumy przekraczającej kwotę 54.180 zł będziemy musieli opłacić podatek od darowizny.

Zmiany w podatku od darowizn od lipca 2023

Większa kontrola Państwa

Ustawodawca będzie miał, zatem większą kontrolę nad ludźmi, którzy mają zamiar organizować takie zbiórki. Po drugie władze będą dokładnie wiedziały jak te pieniądze dokładnie wydamy. Obywatelska aktywność w sferze organizowania zbiórek publicznych również na cele biznesowe zostanie więc mocno ograniczona. Zmiany w podatku od darowizn od lipca 2023 nie wszystkim zatem przypadną do gustu. Mówimy tu zwłaszcza o youtuber’ach czy influencer’ach którzy często otrzymują przecież niezobowiązujące wpłaty od swoich fanów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *