Podatki dla firm w Polsce i w Niemczech

Podatki dla firm w Polsce i w Niemczech. Osoby, które zastanawiają się nad przeniesieniem działalności gospodarczej do Niemiec bierze pod uwagę najczęściej wysokość podatków oraz wysokość składek na ubezpieczenia społeczne.

Pamiętajmy jednak, że rzeczywistość nie jest czarnobiała. Niemiecki system podatkowy jest dużo bardziej skomplikowany niż nam się wydaje. W Polsce możemy wybrać różne zasady rozliczania, skala podatkowa, czyli tak zwane zasady ogólne oraz ryczałt ewidencjonowany, a także podatek liniowy.

Jakie podatki są w Niemczech ? Tutaj skala podatkowa jest skomplikowana. Płacimy od od 14% do 45%. Plusem jest to, że przysługują nam różne ulgi i odliczenia. Pamiętajmy, że każdą sytuację trzeba rozpatrywać indywidualnie. Podobnie jak u nas na wysokość płaconych podatków ma wpływ wiele czynników, np. koszty poniesione na prowadzenie działalności uzyskiwany roczny dochód.

Podatki dla firm w Polsce i w Niemczech

Czytaj też: Co to jest Europejski Tytuł Egzekucyjny ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Podatki dla firm w Polsce i w Niemczech –

JDG w Polsce czy w Niemczech ?

Opodatkowanie i ZUS w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych na ryczałcie jest dużo korzystniejsze w Polsce. Jeśli rozliczasz się ryczałtem i stawka to 5,5% lub 8,5% za usługi świadczone w Niemczech i nie ma większych kosztów prowadzenia działalności. Mówimy tu o przypadku gdy podatnik:

  • usługi wykonuje samodzielnie,
  • nie zatrudnia pracowników,
  • nie kupuje także prefabrykatów

Wtedy podatki są bardzo niewielkie. Zakładając niemiecką działalność gospodarczą i rozliczając się według skali podatkowej najczęściej zapłacimy więcej podatku niż w Polsce na ryczałcie ewidencjonowanym.

Przeczytaj też: Kim jest zarządca sukcesyjny ?

Ubezpieczenie społeczne

Weźmy pod uwagę teraz składki na ubezpieczenie społeczne. U naszych zachodnich sąsiadów osoby prowadzące własną działalność nie muszą zgłaszać się do ubezpieczeń społecznych. Wyjątkiem są działalności podlegające rejestrowi w tamtejszej izby rzemieślniczej. Jednak tutaj również mamy indywidualne podejście do sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *