Co to jest Europejski Tytuł Egzekucyjny ?

Co to jest Europejski Tytuł Egzekucyjny ? Europejski Tytuł Egzekucyjny czyli w skrócie ETE to narzędzie prawne, które daje nam możliwość łatwego wykonywania orzeczeń sądowych w ramach struktur Unii Europejskiej. ETE usprawnia także prowadzenie postępowań egzekucyjnych między państwami członkowskimi Unii. Co więcej umożliwia dochodzenie roszczeń w innych państwach UE. Chodzi tutaj przede wszystkim o nakazy zapłaty należności lub innych zobowiązań. Może być to także orzeczenie arbitrażowe.

Europejski Tytuł Egzekucyjny

To po prostu wyrok, czyli nakaz zapłaty lub inny dokument, który jest dowodem na istnienie zobowiązania wydanego w jednym z państw UE i które ma być wyegzekwowany w innym kraju członkowskim. Zaletą nakazu jest to, że szybciej egzekwujemy swoje prawa w innych państwach członkowskich. Co ważne nie musimy wikłać się w kolejne postępowania przed sądem.

Ważne: Pamiętaj, że wszystkie dokumenty objęte ETE muszą zostać wydane w tym samym państwie Unii

Co to jest Europejski Tytuł Egzekucyjny ?

Przeczytaj też: Umowa zlecenia z emerytem

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Kto może uzyskać Europejski Tytuł wykonawczy ?

Nakaz można wydać zarówno w sprawach cywilnych jak i handlowych, ale także w niektórych sprawach rodzinnych. Europejski Tytuł Egzekucyjny może uzyskać praktycznie każdy, kto chce wyegzekwować swoje roszczenia w innym państwie Unii. Nie ma znaczenia czy jest to osoba fizyczna czy osoba prawna. Jeśli chcesz uzyskać ETE musisz złożyć wniosek w sądzie państwa członkowskiego, który wydał orzeczenie. Zanim jednak ETE zostanie wydane sąd dokładnie sprawdzi wydane orzeczenie pod kątem zgodności z prawem.

Przeczytaj również: Leasing a uszkodzenie pojazdu

Zalety ETE

Posiadanie ETE znacznie skraca czas potrzebny na egzekucję roszczeń. ETE daje dodatkową ochronę dla konsumentów i przedsiębiorców, którzy handlują z państwach członkowskich.

Europejski Tytuł Egzekucyjny umożliwia łatwiejsze i szybsze dochodzenie roszczeń w innych państwach członkowskich UE. Tytuł wykonawczy, który wydano w jednym krajów członkowskich UE, jest automatycznie uznany w innych państwach członkowskich. Dzięki temu, osoby lub firmy nie muszą przeprowadzać dodatkowych postępowań sądowych. ETE zwiększa pewność skutecznego egzekwowania objętych nim roszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *