Plusy i minusy faktoringu

Plusy i minusy faktoringu = Faktoring przede wszystkim wpływa korzystnie na naszą sytuację finansową. Możemy w terminie wywiązać się ze swoich zobowiązań, mieć stałe źródło środków pieniężnych. Daje to nam pozytywny wizerunek wśród kontrahentów i partnerów. Stajemy się podmiotem wiarygodnym. Zapobiegamy przede wszystkim zatorom płatniczym, które są najczęstszą przyczyną bankructw w firmach. Niektóre branże wręcz nie poradzą sobie bez faktoringu. To na przykład branża transportowa, gdzie możliwe są tylko długie terminy płatności. Plusem faktoringu jest fakt, że koszty tej usługi możesz zaliczyć jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Ponad to w faktoringu, korzystne jest to, że płacimy tylko za ten okres czasu, w którym korzystasz ze środków.

Czytaj też: Który faktoring wybrać?

Plusy i minusy faktoringu

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Pieniądze na dowolny cel

Pieniądze otrzymane od firmy, faktoringowej możesz wykorzystać na dowolny cel. – W przeciwieństwie do kredytu celowego czy inwestycyjnego lub leasingu, nie musisz informować faktora o ich przeznaczeniu. Co oznacza, że możesz uregulować własne zobowiązania związane lub nie ze zleceniem, które aktualnie obsługuje faktor.

Dodajmy, że pieniądze otrzymane od firmy faktoringowej, możesz także wykorzystać na pokrycie zobowiązań publicznoprawnych. Mówimy tu na przykład o zapłacie PIT-u czy Vat-u. Jeśli wykonałeś zlecenie musisz wpisać je do książki przychodów i rozchodów opłacić PIT oraz Vat. – W sytuacji, gdy nie otrzymałeś jeszcze zapłaty od kontrahenta, a zlecenie było dużo i jego wykonanie zajęło dużo czasu, może się okazać, że VAT musisz uregulować wcześniej, zanim przypadnie termin zapłaty Twojej faktury dla kontrahenta.

Czym jest, dla kogo i jak działa e-Składka ZUS?

Plusy i minusy faktoringu

Czytaj też: Faktoring czy linia kredytowa ?

Ujemna strona faktoringu

Jak każda usługa, także faktoring pociąga ze sobą koszty. Korzystanie z niego wiąże się z podniesieniem różnych opłat przez faktoranta. Są to przede wszystkim prowizje, przygotowawcza, administracyjny. Inną opłatą są także odsetki– dyskontowe, umowny, od przeterminowanych faktur. Innym kosztem ponoszonym przez przedsiębiorstwa korzystające z faktoringu jest oczywiście marża za usługi dodatkowe.

Minusem faktoringu jest fakt, że nie możemy go wykorzystać do faktur pro-forma czy faktur zaliczkowych. Co do zasady, faktoring stosujemy dla faktur za usługi, które zostały wykonane. Faktura nie może być również przeterminowana. Najlepiej jest ją wysłać do firmy faktoringowej zaraz po jej wystawieniu.

Czym charakteryzuje się faktoring cichy ?

Twój klient nie wie o faktoringu, windykacja należności nie leży po stronie firmy faktoringowej. Dokonuje się cichej cesji wierzytelności. Klienci opłacają faktury na Twoje konto, a Ty rozliczasz się z faktorem. Nie pogarsza to zatem twoich relacji biznesowych. Wpływa za to korzystnie na zachowanie płynności Twojej firmy. Nie ma obawy nadmiernego zadłużenia. Ponad to, koszty związane z faktoringiem możesz odliczyć od podatku. Mamy, więc także element optymalizacji podatkowej.

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *