Który faktoring wybrać ?

Który faktoring wybrać? – Umowy faktoringowe mogą zawierać różne kryteria i propozycje faktorów. Podstawowy podział faktoringu pokazuje nam, na kim spoczywa ryzyko niewypłacalności dłużnika. Wyróżniamy faktoring z pełny czyli właściwy– wraz z przelaniem wierzytelności na faktora, przedsiębiorca przekazuje mu jednocześnie ryzyko niewypłacalności swojego dłużnika. Faktor więc bierze na siebie egzekwowanie należności od naszego nabywcy towarów lub usług

Przeczytaj: Faktoring-lekarstwo na długi przedsiębiorcy

Inną propozycją jest faktoring niepełny czyli niewłaściwy, przedsiębiorca zwany faktorantem przelewa wierzytelności na instytucję fakturnikową, ale nadal ponosi odpowiedzialność za wypłacalność swojego dłużnika. Jeżeli więc nasz kontrahent nie ureguluje zobowiązań wobec faktora musimy faktorowi zwrócić wypłaconą nam zaliczkę. Najczęściej bywa tak, że faktorzy sami potrącają stracone wcześniej sumy od kolejnych zakupionych u nas wierzytelności.

Wyróżniamy jeszcze faktoring mieszany. Jak można się domyślić jest to połączenie dwóch poprzednich. W tym przypadku faktur ustala limit pieniężny w stosunku do poszczególnych naszych dłużników. Powyżej tego limitu odpowiedzialność spada na faktoranta. Jeżeli na przykład zawarliśmy umowę z faktorem, według której limit wynosi 150 000 zł to do tej sumy mamy do czynienia z faktoringiem pełnym. Jeśli jednak wierzytelność przekracza ten limit, to wtedy ryzyko wypłacalności kwoty ponad limit spoczywa na faktorancie

Który faktoring wybrać?

Firma w domu a podatek od nieruchomości

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Który faktoring wybrać? –

Który faktoring będzie dla Ciebie lepszy ?

Faktoring pełny to droga usługa. Głównie dlatego, że ryzyko za niezapłacone faktury w całości przejmuje faktor. Zatem kompletnie nie przejmujemy się monitoringiem należności. Z faktoringu właściwego korzystają głównie duże firmy i korporacje, które mogą sobie na to pozwolić. Prowizja faktoringowa to zwykle 2 lub 3% od kwoty zawartej na fakturze.

Mniejsze firmy z reguły korzystają z faktoringi niepełnego, Znają swoich kontrahentów i wiedzą że nie będą musiały oddawać faktorowi wypłaconej już zaliczki. Dodatkowo warto wiedzieć, że faktor daje często klientom dodatkowy czas na spłatę zobowiązania np. 30 dni, co ułatwia zapłatę długu. Faktoring niepełny jest tańszy i mniej sformalizowany. Wstępną decyzję poznasz w niecałe 30 minut.

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *