Faktoring czy linia kredytowa ?

Faktoring czy linia kredytowa ? Często zastanawiamy się jak sfinansować bieżące faktury. Wtedy pierwszą myślą jest skorzystanie z linii kredytowej. Inną polecaną opcją jest oczywiście faktoring. Porównajmy więc obie możliwości.

Co wiąże się finansowaniem za pomocą linii kredytowej ? Po pierwsze klient idąc do banku musi przedstawić swoje dokumenty finansowe. Po drugie klient musi się zobowiązać, że będzie kontynuował tą linię kredytową przez na przykład 12 miesięcy. Niezależnie od tego czy potrzebuje pieniędzy czy nie. Pamiętajmy, że bank pobiera prowizje za udzielenie linii kredytowej oraz za jej odnowienie. Musimy także pamiętać, że banki pobierają opłaty także za niewykorzystaną część środków. Załóżmy, że z linii kredytowej będziemy korzystać 4 razy w roku wtedy bank pobierze prowizje rzędu np 10-12%, a w sytuacji, kiedy nie będziemy z tej linii korzystać pobiera prowizję 3%.

Przeczytaj o: Konsekwencje podatkowe podczas zmiany miejsca zamieszkania

Faktoring wyróżnia się zdecydowanie tym, że w jego przypadku dokładnie wiemy jaką kwotę musimy sfinansować, niestety nie możemy tego samego powiedzieć o linii kredytowej.

Faktoring czy linia kredytowa ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Masz długi w ZUS ? – Przeczytaj

Zastanówmy się kiedy korzystamy z faktoringu a kiedy z linii kredytowej

Z faktoringu korzystamy, wtedy, gdy sprzedaliśmy towar lub usługę, wystawiliśmy fakturę i chcemy po prostu faktorować część lub całość należności. W przypadku linii kredytowej pożyczamy pieniądze, choć jeszcze nic nie zarobiliśmy, po prostu są nam potrzebne środki finansowe. Faktoring wydaje się być dużo bardziej elastyczny niż linia kredytowa. Nie mamy sztywnych zobowiązań. Sami decydujemy, w którym momencie, chcemy z niego skorzystać. Ponad to nie ponosimy żadnych kosztów jeśli nie korzystamy z usługi faktoringu.

Faktoring czy linia kredytowa ? Ocena zdolności

Pamiętajmy, że w przypadku faktoringu bank nie będzie stosował bankowych wskaźników oceny zdolności kredytowej. – Którym dodajmy coraz trudniej jest sprostać. Dla instytucji faktoringowej znacznie bardziej liczy się to, że masz swoich stałych klientów. Furtka do faktoringu jest otwarta, więc także dla tych firm, które są już zadłużone, i bank mógłby odmówić im zewnętrznego finansowania. Faktoring jest oczywiście mniej sformalizowany i mogą z niego korzystać także „młode przedsiębiorstwa”

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *