Dlaczego kobiety są słabsze na rynku pracy?

Dlaczego kobiety są słabsze na rynku pracy? Wielokrotnie zarówno w mediach jak i prasie poruszany jest temat gorszej sytuacji kobiet na rynku pracy w Polsce. Jakie są powody takiej nierówności. Skąd bierze się tendencja do zaniżania pensji kobietom ? Dziś spróbujemy się nad tym zastanowić.

Przeczytaj też: Co to jest podatek CIT?

Tradycja mocno w nas tkwi

W Polsce nadal powszechnie uważa się, że rolą kobiety jest banie o dom i wychowywanie dzieci. Kobiety chcąc dbać o rodzinę, często porzucają karierę zawodową, bo trudno jest im pogodzić rolę ciągle dostępnej mamy i ambitnego pracownika.

Przeczytaj też: Finanse okiem kobiety

Kobiety wykonują nieodpłatną pracę w domu

Zastanówmy się, ile kosztowałoby to wszystko, czym zajmuje się kobieta, gdybyśmy chcieli to wycenić na wolnym rynku. Po pierwsze zajmuje się dziećmi. Koszt miejsca w przedszkolu to około 1000 złotych za jedno dziecko miesięcznie. Oczywiście sprząta także mieszkanie. Koszt posprzątania mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych to około 300 zł Przy założeniu że sprzątamy chociaż raz w tygodniu, daje to kwotę 1.200 zł miesięcznie . Koszt prasowania to około 45 zł.. Przy założeniu prze prasujemy 4 razy w miesiącu daje to kwotę 180 zł miesięcznie Zauważmy także, że gdy już mamy posprzątane to chętnie byśmy coś zjedli. Koszt obiadu w restauracji dla 3 osób ( mama, tata + jedno dziecko) to około 60 zł. Jednorazowo niby nie dużo, ale przemnóżmy to przez 30 dni ! To już nam daje 1.800 złotych miesięcznie. Podsumujmy zatem pogrubione kwoty. Wyszło, 4.180 złotych netto. A przecież policzyliśmy z grubsza. Dla porównania pensja minimalna w Polsce to 2.700 do ręki

*Uwaga! : kwoty podane wyżej zostały zaczerpnięte z tej strony.

Dlaczego kobiety są słabsze na rynku pracy?

Co musimy zmienić ?

Głównym powodem niższej aktywności zawodowej jest zbyt duże obciążenie obowiązkami
rodzinnymi i domowymi. Jeszcze w 2017 roku badania wskazywały, że 4/5 Polaków uważało, że prowadzenie gospodarstwa domowego jest przede wszystkim powinnością kobiety, a to mężczyzna ma zarabiać pieniądze. Trend ten powoli, ale systematycznie ulega zmianie w kierunku równomiernego rozłożenia obowiązków.

Obowiązki, które kobieta musi wykonać w domu, powodują często bierność zawodową lub zmniejszają szanse na awans.. Jeśli wszystkie obowiązki domowe scedujemy na kobietę, utrudniamy jej dokonywanie czasochłonnych inwestycji w siebie. Mówimy tu o dokształcaniu się czy, networking itp.). Brak miejsc w żłobkach i przedszkolach również nie poprawia sytuacji.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Dlaczego kobiety są słabsze na rynku pracy?

Dlaczego kobiety są słabsze na rynku pracy? –

Co różni kobiety od mężczyzn na rynku pracy ?

Przede wszystkim kobiety nie negocjują warunków finansowych. Cieszą się, gdy w ogóle dostaną propozycję pracy. Problemem są też luki w karierze zawodowej, spowodowane na przykład urlopem wychowawczym. Kobiety często pracują tylko na część etatu. A to z kolei zmniejsza ich szanse na rozwój czy lepsze zarobki. Ciągle jeszcze mamy także do czynienia z dyskryminacją płacową, o której można przeczytać w innym naszym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *