Gdzie można zgłosić mobbing ?

Gdzie można zgłosić mobbing ? Niestety w Polsce mobbing staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem. Pamiętajmy, że ofiarą mobbingu może być każdy pracownik bez względu na wielkość organizacji. Zjawisku temu trzeba stanowczo przeciwdziałać dlatego w naszym artykule podpowiemy, co robić, gdy uważasz, że padłeś ofiarą mobbingu ?

Definicję mobbingu odnajdziemy w Kodeksie pracy. Mobbing w świetle przepisów jest działaniem lub zachowaniem, które dotyczy pracownika. Są to działania skierowane przeciwko pracownikowi. Zachowania te mają charakter uporczywy i długotrwały. Mówimy tu o zastraszaniu i nękaniu, a także wykorzystywaniu swojej uprzywilejowanej pozycji względem podległej osoby. Osoba dopuszczająca się mobbingu pragnie wywołać u pracownika zaniżoną ocenę przydatności do wykonywania obowiązków służbowych. Często jej celem jest poniżenie lub ośmieszenie pracownika. Mobbing powoduje wyalienowanie pracownika z zespołu.

Pamiętajmy, że osobami dopuszczającymi się mobbingu nie są tylko przełożeni, ale także współpracownicy, czy osoby z zewnątrz organizacji, na przykład jej klienci. Należy podkreślić, że zapewnienie środowiska pracy wolnego od mobbingu to bezsprzecznie obowiązek pracodawcy. Jeżeli nie zapewni środowiska pracy wolnego od mobbingu będzie ponosił konsekwencje.

Gdzie można zgłosić mobbing ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Jakie zachowania są niedopuszczalne ?

Jak odróżnić zwykłą nieuprzejmość od mobbingu ? Poniżej lista zachowań niedopuszczalnych. Pamiętajmy, że jednorazowa nie przyjemna sytuacja nie będzie uznawana za mobbing ani karana. Mówimy tu o działaniach długotrwałych i natarczywych.

 • Przede wszystkim są to działania moralnie naganne i niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • wyśmiewanie ponad to,
  • szydzenie, jak również,
  • dokuczliwe utrudnianie pracy; ale także;
  • deprecjonowanie umiejętności
 • Nie wolno także nadmiernie obciążać pracą, zmuszać do nadgodzin;
 • Mobbingiem jest również bezpodstawne straszenie zwolnieniem z pracy.

Czytaj Polski Ład – co zmieni się dla IT

Gdzie można zgłosić mobbing ?
Angry entrepreneur arguing with his colleague during a meeting about economic depression in the office.

Gdzie można zgłosić mobbing ?

Mobbing zgłaszamy najpierw pracodawcy oczywiście jeśli to nie on jest mobberem. Możemy pójść do najbliższej jednostki PIP lub bezpośrednio do sądu pracy. Przepisy nie precyzują jak i komu najpierw zgłosić mobbing., a więc wszystko zależy od pracownika

Nie zgłaszajmy jednak mobbingu na  policję ani do prokuratury, chyba , że mamy do czynienia także z przestępstwem takim jak na przykład  napaść, czy naruszenia nietykalności cielesne.

Przeczytaj też: Pożyczkę z zagranicy– co musisz wiedzieć?

Co grozi za mobbing

W kodeksie karnym nie odnajdziemy wprost przestępstwa mobbingu. Przepisy mówią jednak, „kto wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *