Istota umowy agencyjnej

Istota umowy agencyjnej Umowę agencyjną mogą zawierać między sobą jedynie przedsiębiorcy. A to dlatego, że Kodeks cywilny wymaga tutaj dwustronnego profesjonalizmu. Meritum umowy o dzieło sprowadza się do stałego pośredniczenia przy zawieraniu z klientami umów na rzecz zlecającego przedsiębiorcy. Oczywiście pośrednik pobiera odpowiednie wynagrodzenie.

Przeczytaj też: Przeczytaj: Ile firmy pożyczają w bankach ?

Przepisów regulujących zasady zawierania umów agencyjnych należy zawsze szukać w Kodeksie cywilnym. Umowa agencyjna jest bowiem umową nazwaną. Jest to zawsze umowa dwustronna. Jej istotą jest zobowiązanie do wzajemnego i odpłatnego oraz stałego świadczenia usług. W w przypadku tych umów przyjmującego zlecenie nazywamy agentem. Agent staje się pośrednikiem, który zawiera umowy z klientami na rzecz lub w imieniu przedsiębiorcy, od którego otrzymał zlecenie.

Istota umowy agencyjnej

Umowa agencyjna czy umowa zlecenia ?

Umowa agencyjna opiera się na stałym świadczeniu usług. Jeśli więc jakiś przedsiębiorca podjął się pośrednictwa jednorazowo lub nawet kilkukrotnie nie można tego nazwać agencją, bo nie ma tu stałości w działaniu. – W tym przypadku będzie to po prostu umowa zlecenia. Pamiętajmy, że tylko trwałe i cykliczne działania agenta mieszczą się w ramach działań, które mogą być przedmiotem umowy o dzieło.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Istota umowy agencyjnej –

Typy umowy agencyjnej

Umowa agencyjna może mieć dwa rodzaje. Pierwszy, to taki gdzie agent pełni tylko i wyłącznie rolę pośrednika który kontaktuję ze sobą klientów i zleceniodawcą. W drugim przypadku agent zawiera także umowy w imieniu swojego mocodawcy. W tej sytuacji agent musi posiadać stosowne umocowanie do czynności. Zapisy o umocowaniu do czynności zawarte są z reguły w samej umowie agencyjnej. Stosujemy do nich przepisy kodeksu cywilnego mówiące o pełnomocnictwie.

Przykłady umowy agencyjnej

  • Agencja pośrednictwa pracy
  • Pośrednictwo i obrót nieruchomościami
  • Agencja ochroniarska

Szukasz wirtualnego biura? Zerknij na strony naszych partnerów!

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Szukasz czegoś we Wrocławiu?

Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *