Czy fotograf i ogrodnik wykonują dzieło ?

Czy fotograf i ogrodnik wykonują dzieło ? W tym artykule postaramy się przybliżyć kilka sytuacji z życia codziennego i ustalić czy kwalifikują się one do zawarcia umowy o dzieło. Zastanowimy się czy pielęgnacja roślin lub usługi fotograficzne kwalifikują się do zawarcia umowy o dzieło. Czy wykonywanie tych czynności wypełnia istotę umowy o dzieło ? Pielęgnacja roślin – czynności związane z dbaniem o rośliny podlegają umowie o świadczeniu usług. Polegają bowiem na pieleniu, sadzeniu czy porządkowaniu, a to są czynności powtarzalne. Charakterystyczne, zatem dla umowy zlecenia.

Czy fotograf i ogrodnik wykonują dzieło ?

Czy usługi fotograficzne można nazwać dziełem ?

Zastanówmy się, zatem czy usługi fotograficzne kwalifikują się do zawarcia umowy o dzieło.
Fotografie mogą być i często są dziełem. Natomiast obsługa fotograficzna już nie ma tego charakteru obsługując różne uroczystości, fotograf wykonuje czynności powtarzalne, które nie mają nic wspólnego z indywidualnym tworzeniem. jest bez znaczenia, że fotograf korzysta ze swojej wiedzy, swojego doświadczenia oraz specjalnych umiejętności. Wykonuje usługę i podlega umowie o świadczeniu usług lub umowie zlecenia.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Czy fotograf i ogrodnik wykonują dzieło ?

Nadzór inwestorski i inne czynności budowlane

Nadzór inwestorski-pełnienie czynności nadzoru inwestorskiego również nie podlega umowie o dzieło. Sąd Najwyższy w 2016 roku stwierdził, że nadzór inwestorski jest samodzielną funkcją techniczną w budownictwie. Co więcej, obowiązki nadzoru reguluje prawo budowlane. Zatem kontrola i nadzór procesu budowlanego są czynnościami starannego działania i odpowiadają zasadom umowy oświadczeniu usług lub umowy zlecenia.

Przeczytaj też: Umowa o dzieło – przykłady

Zarządzanie nieruchomościami

Zarządzanie nieruchomościami – zakres czynności związanych z zarządzaniem nieruchomościami ukierunkowany jest na wykonanie faktycznych prac. W tym zakresie obowiązuje więc umowa o świadczenie usług. Mamy tu do czynienia ze sprawowaniem zarządu z należytą starannością w sposób bieżący, ciągły i powtarzalny. Ważne są zatem starania W celu osiągnięcia wyników, których nie kwalifikujemy jako dzieło.

Czy fotograf i ogrodnik wykonują dzieło ?

Czy fotograf i ogrodnik wykonują dzieło ? –

Czy księgowa wykonuje dzieło ?

Czynności księgowo-rewizyjne – tego rodzaju czynności również nie mają statusu umowy o dzieło.
Rezultat tych czynności nie jest zależny od osoby wykonującej zadanie, ale od danych jakie inna firma
udostępniła. Czynności te są typowe i powszechna. To świadczy, że wykonywane są na podstawie umowy zlecenia lub oświadczenie usługi.

Szukasz wirtualnego biura? Zerknij na strony naszych partnerów!

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Szukasz czegoś we Wrocławiu?

Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *