Czy każdy podmiot płaci VAT ?

Czy każdy podmiot płaci VAT ? Nie ważne, w jakiej formie prowadzona jest działalność gospodarcza, każdy, kto posiada jednoosobową firmę lub spółkę, jest zobowiązany do płacenia podatku VAT. Różnica polega na tym, czy są to podatnicy VAT czynni czy zwolnieni. Wartość firmy staje się istotna dopiero w kontekście obowiązku odprowadzania tego podatku do urzędu. Innymi słowy, zarówno jednoosobowe firmy, jak i spółki, podlegają systemowi VAT, ale obowiązek jego odprowadzania może różnić się w zależności od rodzaju działalności.

Podatnicy VAT czynni i zwolnieni

Podatnikami VAT są zarówno spółki, jak i jednoosobowe firmy. Jednak nie każdy podatnik VAT ma obowiązek płacić ten podatek do urzędu skarbowego. Podatnicy VAT dzielą się na dwie kategorie: czynnych i zwolnionych (inaczej biernych).

Czynny podatnik VAT musi regularnie składać deklaracje VAT, przekazywać pliki JPK VAT i ma możliwość odliczania podatku VAT od zakupów.

Z kolei podatnik zwolniony nie musi płacić podatku VAT do urzędu skarbowego i nie może odliczać VAT od zakupów. Na fakturach, które wystawia, musi umieszczać skrót „ZW” (oznaczający zwolnienie).

Istnieje tzw. biała lista podatników, na której znajdują się wszyscy podatnicy VAT, zarówno ci czynni, jak i zwolnieni.

Jeśli dotyczą Cię te kłopoty zapewne szukasz oszczędności. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Czy każdy podmiot płaci VAT ?

Jest także możliwość zwolnienia z obowiązku płacenia VAT. Zwolnienia mogą mieć charakter przedmiotowy lub podmiotowy.

Czy każdy podmiot płaci VAT ?

Czego dotyczą zwolnienia podmiotowe ?

Zwolnienie przedmiotowe dotyczy dziedzin działalności zwolnionych z tak zwanego automatu. Przykłady branż objętych tym zwolnieniem to usługi medyczne, edukacyjne, finansowe (np. kredyty i ubezpieczenia). Warto zaznaczyć, że zwolnienie przedmiotowe nie może być rezygnowane, niezależnie od przychodów czy dochodów.

Zwolnienie podmiotowe umożliwia niepłacenie VAT w przypadku, gdy wartość sprzedaży nie przekracza ustalonego rocznego limitu. Firmy, które dopiero są rejestrowane i przewidują, że nie przekroczą tego limitu, mogą korzystać z tego rodzaju zwolnienia. Jednak po przekroczeniu limitu zwolnienie to traci ważność, a firma musi zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.

Istnieją jednak konkretne sytuacje, w których nie możemy skorzystać ze zwolnienia. Mówimy tu o transakcjach związanych z nieruchomościami. Inny przykład transakcji to usługi ubezpieczeniowe (o ile nie są to transakcje pomocnicze), a także niektóre rodzaje transakcji międzynarodowych i sprzedaży wysyłkowej na terenie kraju.

W artykule 113 ust. 13 ustawy o VAT ustawodawca szczegółowo określił branże i czynności, które muszą być opodatkowane VAT. Niektórzy przedsiębiorcy mogą być w nieco niejasnej sytuacji, gdzie ich przychody nie przekraczają 200 000 zł, co zasadniczo kwalifikuje ich do zwolnienia podmiotowego, ale rodzaj oferowanych usług uniemożliwia skorzystanie z tego ulgowego statusu.

Straciłem status małego podatnika VAT – co dalej ?

Jeśli przekroczyłeś limit zwolnienia VAT w wysokości 200 tys. zł, to oznacza, że musisz teraz podlegać opodatkowaniu VAT. W takiej sytuacji powinieneś zarejestrować się jako podatnik VAT.

Aby to zrobić, należy wypełnić formularz VAT-R. Konieczne jest zarejestrowanie się jako podatnik VAT, gdy:

  1. Przekroczysz limit sprzedaży 200 tys. zł netto.
  2. Chcesz dobrowolnie zrezygnować z zwolnienia z VAT.
  3. Planujesz prowadzić działalność, w ramach której sprzedajesz towary lub świadczysz usługi opodatkowane VAT (towary lub usługi, które nie podlegają zwolnieniu od VAT).

Rejestrację jako podatnik VAT powinieneś dokonać:

  1. Przed dokonaniem pierwszej sprzedaży towarów lub usług, które nie podlegają zwolnieniu od VAT.
  2. Przed dniem, w którym przekroczysz limit 200 tys. zł netto sprzedaży.

Na przykład, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą przez 2 lata i do lipca 2020 r. nie przekroczyłeś limitu sprzedaży 200 tys. zł netto, to przed dokonaniem kolejnej sprzedaży powinieneś zarejestrować się jako podatnik VAT, złożyć formularz VAT-R i podjąć obowiązek opodatkowania VAT.

Jeśli jesteś małym podatnikiem VAT, oznacza to, że Twoja sprzedaż wraz z kwotą podatku nie przekroczyła określonego limitu w poprzednim roku podatkowym. Możesz wybrać między rozliczeniem VAT kasowym lub kwartalnym. Jeśli przekroczysz limit, zostaniesz musisz rozliczać VAT co miesiąc

Przykład: Jeśli stracisz status małego podatnika VAT w lutym, będziesz musiał rozliczać VAT miesięcznie od stycznia i lutego oraz za kolejne miesiące, zaczynając od marca. Jeśli stracisz status małego podatnika w marcu, to od kwietnia będziesz rozliczać VAT miesięcznie.

Jeśli wybierzesz rozliczenie kwartalne, nie musisz stosować metody kasowej. Jednak po przekroczeniu limitu, będziesz zobowiązany do miesięcznego rozliczenia VAT od odpowiedniego miesiąca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *