PIT-37 czyli deklaracja którą znasz

PIT-37 czyli deklaracja którą znasz Osoby zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej PIT-37 to te, które spełniają poniższe kryteria:

  1. Ich dochody pochodzą wyłącznie od płatników, które podlegają ogólnym zasadom rozliczeń podatkowych w kraju.
  2. Nie prowadzą działalności gospodarczej poza rolnictwem i nie korzystają z podatku skali.
  3. Nie muszą doliczać do swoich dochodów dochodów małoletnich dzieci.
  4. Nie zmniejszają swoich dochodów o straty z lat wcześniejszych.

Jeśli którykolwiek z tych warunków nie jest spełniony, należy rozważyć złożenie innej deklaracji, takiej jak PIT-36 lub PIT-38.

Przeczytaj również: Rolnictwo w Polsce

Obniżony PIT

W roku 2022/2023 wprowadzono istotne zmiany w PIT-37, w tym obniżenie stawki podatku z 17% na 12% dla większości podatników. Osoby, które wcześniej korzystały z II progu podatkowego, mogą oczekiwać niższych obciążeń podatkowych, ale stawka 32% nadal obowiązuje dla dochodów przekraczających 120 000 zł.

Jeśli dotyczą Cię te kłopoty zapewne szukasz oszczędności. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

PIT-37 czyli deklaracja którą znasz. Warto zaznaczyć, że automatyczne wypełnienie deklaracji podatkowej przez Urząd Skarbowy może uniemożliwić przekazanie części podatku na cele organizacji pozarządowych. W 2023 roku można przekazać nawet 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP).

Do wypełnienia PIT-37 potrzebujesz informacji zawartych w dokumentach, takich jak PIT-11 (dotyczy dochodów z pracy, umów o dzieło/zlecenia, praw autorskich). PIT-40A/11A (dotyczy dochodów z emerytur, rent i zasiłków) oraz PIT-R (dotyczy dochodów z obowiązków obywatelskich i społecznych). Dochody, koszty uzyskania przychodu, zaliczki i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tych dokumentów należy przepisać do deklaracji PIT-37 w odpowiednich rubrykach. Jeśli w dwóch PIT-ach występują te same rodzaje dochodów, można je zsumować i podać w deklaracji głównej PIT-37.

Dodatkowo, zauważmy, że do PIT rocznego można dołączyć PIT-D, który umożliwia odliczenie ulg mieszkaniowych, oraz PIT-O, gdzie można odliczyć inne ulgi, takie jak darowizny, ulga na dzieci czy ulga internetowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *