Zmiany w PIT - lipiec 2023

Zmiany w PIT – lipiec 2023 Zmiany wprowadzone przez przepisy ustawy z 26 maja 2023 r. dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych. Opublikowano je w Dzienniku Ustaw z 2023 r. pod numerem 1059. Te zmiany mają na celu zniesienie limitu dochodowego dla podatników i ich małżonków mających jedno dziecko niepełnosprawne, którzy będą mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej niezależnie od swoich dochodów.

Dodatkowo, poszerzono zakres osób, które będą mogły skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Dotyczy to podatników, którzy utrzymują w roku podatkowym osobę zaliczoną do I grupy podatkowej. Chodzi tu o osobę która jest uzależniona od podatnika lub jego małżonka. – Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Podatnik będzie mógł skorzystać z ulgi jeśli utrzymuje na przykład niepełnosprawnego wnuka, wnuczkę, babcię lub dziadka. Co więcej ponosi wydatki na rzecz tej osoby. Nowelizacja wprowadziła również zmiany do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zmieniono zasady opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przez małżonków w przypadku najmu prywatnego. Małżonkowie będą zastosować wyższą stawkę ryczałtu, czyli 12,5% przychodów Kiedy ? – Jeśli ich dochody przekroczą limit 100 tysięcy złotyc, niezależnie od tego, czy rozliczają swoje dochody oddzielnie czy też jeden z nich opodatkowuje je w całości.

Zmiany w PIT - lipiec 2023

Czytaj też: Jak rozliczyć transakcję WDT od lipca 2023 ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Kwestia z nadpłaconym podatkiem

Nowe przepisy będą obowiązywać od stycznia 2023 roku, ale zwrot nadpłaty będzie możliwy dopiero w przyszłym roku. To jest poważny problem. Wszystko dlatego, że zmiany, które zaczynają obowiązywać w lipcu, będą miały zastosowanie tylko w pierwszej połowie tego roku.

Najkorzystniej dla podatników byłoby wprowadzić zmiany przed rozpoczęciem roku podatkowego. Modyfikowanie przepisów w trakcie roku podatkowego jest teoretycznie dozwolone, ale tylko wtedy, gdy zmiany są korzystne dla podatników.

Warto również zauważyć, że ulgę prorodzinną i rehabilitacyjną podatnik będzie mógł zastosować dopiero w swoim rocznym zeznaniu podatkowym. Natomiast zwrot nadpłaconego ryczałtu za pierwszą połowę 2023 roku z tytułu najmu będzie możliwy dopiero w zeznaniu rocznym złożonym w 2024 roku. Ustawodawca nie przewidział mechanizmu umożliwiającego wcześniejsze rozliczenie tego zwrotu – podkreśla Sylwia Loręcka. W związku z tym, konieczne będzie oczekiwanie na zwrot nadpłaconego podatku do przyszłego roku. Podobna sytuacja miała miejsce z ubiegłorocznym obniżeniem stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z 17 do 12 proc. Obniżka ta weszła w życie w lipcu, ale zastosowano ją od stycznia. Podatnicy musieli zaczekać na zwrot nadpłaty aż do tegorocznego sezonu rozliczeń podatkowych.

Zmiany w PIT – lipiec 2023

Przepisy będą wiążące także wstecz

Przepisy są ponownie wprowadzane w trakcie trwania roku podatkowego. Takie działanie ze strony ustawodawcy może wprowadzać zamieszanie wśród podatników. Ponieważ w trakcie roku podatkowego, gdy wszyscy starają się poprawnie rozliczyć i zakończyć poprzedni rok podatkowy, trudno nadążyć za proponowanymi zmianami. Istnieje ryzyko, że takie zmiany mogą po prostu umknąć uwadze podatników w natłoku informacji, z jakim spotykają się każdego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *