WNT w 2023 roku bez faktury

WNT w 2023 roku bez faktury – Pakiet SLIM VAT 3 wprowadził szereg ułatwień dla przedsiębiorców. Mówimy tu na przykład o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów bez faktury.

Rozliczanie transakcji międzywspólnotowych czasami może sprawiać trudności. Dotychczas występowały problemy z odliczeniem podatku VAT. O jakiej sytuacji mówimy ? – VAT-u naliczonego w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzymał faktury w ciągu trzech miesięcy od zakończenia miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z zakupionymi towarami. W takich sytuacjach przedsiębiorca musiał zmniejszać kwotę podatku, który mógł odliczyć po upływie tego okresu. Na szczęście ten przepis już nie obowjązuje

WNT w 2023 roku bez faktury

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Czytaj też: Podatki w spółkach lipiec 2023

Przykład 1 – rozliczenie po zmianie prawa:

W maju 2023 roku Pan Jan otrzymał dostawę towarów od niemieckiego kontrahenta, ale nie otrzymał faktury. W związku z tym do 15 czerwca 2023 roku rozliczył podatek VAT związany z tą transakcją, uwzględniając zarówno należny podatek VAT, jak i naliczony podatek VAT. Nawet jeśli nie otrzymamy faktury do końca września, przedsiębiorca nie będzie musiał korygować naliczonego podatku VAT od tej transakcji.

Przykład 2 – rozliczenie VAT przed nowelizacją

W oparciu o przykłady z pierwszego przypadku, jeżeli do końca września przedsiębiorca nie miał faktury potwierdzającej transakcję WNT, musiałby pomniejszyć naliczony podatek VAT za wrzesień. Na przykład, jeśli faktura dotarła w październiku i miała datę wystawienia na maj 2023 roku. Przed zmianą przepisów musieliśmy skorygować rozliczenia za maj, uwzględniając zarówno należny podatek VAT, jak i naliczony podatek VAT – powstał wtedy obowiązek podatkowy. Korektę wprowadzaliśmy tylko dla podatku należnego za czerwiec, który pierwotnie wykazaliśmy. Musieliśmy skorygować zarówno JPK_V7, jak i informacja podsumowująca VAT-UE musiały być skorygowane.

Wniosek – WNT w 2023 roku bez faktury

Jak widać na powyższych przykładach, wprowadzona zmiana znacznie upraszcza rozliczanie transakcji WNT od 1 lipca 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *