Co warto wiedzieć o pracy sezonowej w Niemczech ?

Praca sezonowa w Niemczech Zbliżają się wakacje wieku młodych ludzi na przykład studentów, ale nie tylko zdecyduje się na pracę sezonową u naszych zachodnich sąsiadów. Mówimy tu o pracy głównie w rolnictwie czy sadownictwie, choćby przy zbiorach truskawek. Warto, zatem wiedzieć jakie przysługują nam prawa, a jakie mamy obowiązki.

Przeczytaj także inny nasz artykuł Kontrola konta bankowego

W przypadku pracy sezonowej w Niemczech najczęściej jesteśmy zatrudnieni na umowę na czas określony. Ulegają one samorozwiązaniu z upływem okresu, na który umowa została zawarta.. Co ważne w przypadku umów krótkoterminowych nie ma konieczności odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Chyba, że przekroczysz 70 dni roboczych i pracując 5 dni w tygodniu pracujesz dłużej niż 3 miesiące. Minimalna stawka za godzinę pracy to 10,45 euro. Co ważne jest ona taka sama dla obcokrajowców jak i dla Niemców.

Praca sezonowa w Niemczech

Jak wygląda urlop w przypadku pracy sezonowej w Niemczech ?

Tamtejsze przepisy nie rozróżniają pracowników ze względu wymiar etatu. Zatem jako pracownik sezonowy masz również prawo do urlopu,

  • dwóch dni urlopu po jednym miesiącu pracy sezonowej;
  • trzech dni urlopu po dwóch miesiącach pracy sezonowej;
  • pięciu dni urlopu po trzech miesiącach pracy sezonowej.

Przeczytaj też: Gdzie można zgłosić mobbing?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Praca sezonowa w Niemczech

Przykładowy pracy sezonowej w Niemczech możesz znaleźć w Internecie Taki właśnie formularz stosują tamtejsi przedsiębiorcy, chcąc ustalić czy konieczne jest odprowadzanie w Twoim przypadku składek na ubezpieczenia społeczne. Warto wcześniej się z nim zapoznać .

Praca sezonowa w Niemczech –

Co z podatkiem ?

Pracodawca ma możliwość odprowadzenia podatku w formie ryczałtu. To 25% wynagrodzenia.

Muszą być jednak spełnione poniższe warunki

  • Po pierwsze wykonujesz pracę sezonową tylko okazjonalnie i nie jest to regularne źródło dochodu.
  • Ponad to czas zatrudnienia nie przekracza 18 kolejnych dni roboczych.
  • Twoje pobory za pracę nie mogą przekroczyć średnio 120 euro za jeden dzień.

Praca sezonowa w Niemczech –

Wynagrodzenie za czas choroby

Po przepracowaniu 4 tygodni mamy prawo do poborów również w trakcie trwania niezdolności do pracy z powodu choroby. Okres, w którym nie pracujemy nie może jednak być dłuższy niż 6 tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *