Dla kogo ulga B+R ?

Dla kogo ulga B+R ? – W ostatnim czasie wielu przedsiębiorców szuka informacji jakie mają możliwości, aby zoptymalizować wysokość odprowadzanego do fiskusa podatku dochodowego. Jedną z możliwości jest skorzystanie z ulgi badawczo- rozwojowej, wprowadzonej w ramach Polskiego Ładu.. W tym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje dotyczące ulgi B+R.

Z ulgi badawczo rozwojowej możesz skorzystać, gdy prowadzisz w swojej firmie badania naukowe. Mogą być to także działania mające na celu rozwój przedsiębiorstwa. Ulgę B+R ustawodawca przewidziałdla przedsiębiorców rozliczających się na zasadzie skali podatkowej, składających zeznanie na formularzu PIT-36, oraz przedsiębiorców rozliczających się na zasadach podatku liniowego (PIT-36 L) Z tej optymalizacji mogą także skorzystać płatnicy podatku CIT.

Dla kogo ulga B+R ?

Czym są wydatki kwalifikowane ?

Oczywiście, aby skorzystać z ulgi musimy spełnić konkretne warunki, czyli ponieść koszty na badania i rozwój w przedsiębiorstwie. Przepisy określają jakie konkretne pozycje kosztów możesz odliczyć. Przede wszystkim mówimy tu o kosztach pracowniczych związane ściśle z realizacją działań badawczo-rozwojowej, Jako przykład możemy podać wynagrodzenia pracowników, ale tylko tych bezpośrednio pracujących przy projekcie. Innymi kosztami kwalifikowanymi są koszty zakupu materiałów bezpośrednio związanych z prowadzonym projektem badawczym.

Odliczyć możesz również odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz WNiP wykorzystywanych w konkretnym projekcie. Nie może to być jednak samochód osobowy. Wyłączeniu podlegają także budynki i lokale stanowiące odrębną własność.

Czytaj: Nowy podatek kogo dotyczy ?

Dla kogo ulga B+R ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu. Wróćmy jednak do tematu artykułu.

Czytaj Kim są GIGerów i dlaczego warto ich zatrudniać ?

Co jeszcze możesz odliczyć ?

Przede wszystkim koszty korzystania z aparatury naukowej lub sprzętu specjalistycznego. Co ważne możesz także odliczyć koszty usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej, np aparatury kontrolno-pomiarowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy korzystanie jest przedmiotem umowy podpisanej z firmą, która jest powiązana z podatnikiem.

Dla kogo ulga B+R ?

Ile możesz odliczyć ?

Kwota, która podlega odliczeniu jest niestety ograniczona. Pamiętaj, że odliczenie nie może przekroczyć 100% lub 150 % kosztów, o których pisaliśmy wyżej.

Co możemy przeczytać na stronie rządowej ?

www.gov.pl podaje, że zainteresowanie ulgą podatkową na B+R jest roku na rok coraz większe W 2021 roku z ulgi skorzystało 3.606 przedsiębiorców. Zwiększa się także kwota odliczenia od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Warto również dodać, że wzrost nakładów na badania i rozwój jest widoczny również w statystykach.

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *