Nowy podatek kogo dotyczy ?

Nowy podatek kogo dotyczy ? 1 maja 2023 roku wchodzi w życie nowy obowiązek dla sprzedawców internetowych. Jeśli sprzedajesz przedmioty na platformie sprzedażowej np. Allegro, Vinted, OLX, Amazone, nasz obowiązek raportowania tej sprzedaży do urzędu skarbowego. Co ważne dotyczy to także przedmiotów używanych. Raport do urzędu skarbowego będzie zawierał informacje o tym co, komu i za ile sprzedajemy. Kogo w szczególności dotyczy nowy obowiązek raportowania ? Zakres działalności podajemy poniżej

  • najem nieruchomości lub miejsc parkingowych (np. Booking, Trivago, Airbnb itp.);
  • usługi świadczone osobiście (np. Fixly, Usterka.pl itp.);
  • sprzedaż towarów (np. Allegro, Amazon, Aliexpress, Vinted, OLX );
  • najem środka transportu 

Inny nowy obowiązek

Wprowadzenie obowiązku raportowania wartości sprzedaży rodzi także, jeszcze jeden nowy obowiązek. Mianowicie sprzedający będą musieli dostosować swój system swojego sklepu, tak by pobieranie raportów o wartości sprzedaży do fiskusa było możliwe.

O ile jeśli wystawiasz towar na jednej z platform sprzedażowych, obowiązek ten spoczywa na właścicieli platformy, o tyle posiadacze własnych sklepów internetowych muszą zadbać o to sami.

Kogo dotyczy obowiązek raportowania do skarbówki ?

Praktycznie wszystkich sprzedawców, którzy spełnią łącznie 2 warunki Jeśli na twoim koncie pojawiło się w ciągu roku 30 transakcji sprzedażowych i Twoja przychody przekroczyły rocznie kwotę 2 milionów euro musisz zapłacić podatek. Stawka to 17% lub 32% Podatek należy rozliczyć na formularzu PIT-36. Pierwszym okresem raportowania jest okres od 1 stycznia 2023 do 31 grudnia 2023, co oznacza, że \pierwsze podatki od sprzedaży w Internecie trafią do budżetu Państwa już w 2024 roku.

Nowy podatek kogo dotyczy ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu. Wróćmy jednak do tematu artykułu.

Sprzedaż okazjonalna – czy zapłacimy podatek ?

Podatkiem zostanie objęta także sprzedaż okazjonalna. Załóżmy, że kupiłaś sukienkę za 350 zł i od dnia jej nabycia nie minęło jeszcze 6 miesięcy. Jeśli postanowisz ją sprzedać za 450 zł masz obowiązek zapłacić 17% podatku od zarobionych 100 zł. Sprzedaż okazjonalna jest opodatkowana jeśli spełnione są łącznie 2 poniższe warunki.

Przeczytaj też: Ryczałt i ekwiwalent w pracy zdalnej

  • Od dnia nabycia towaru do momentu sprzedaży nie minęło jeszcze pół roku.
  • Mamy jakikolwiek zysk z tej sprzedaży

Nowy podatek kogo dotyczy ? – Kto zapłaci PCC ?

Podatek od czynności cywilnoprawnych czyli PCC zapłaci kupujący, który kupił na platformie sprzedażowej towar o wartości powyżej 1.000 zł.

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *