Dla kogo IP BOX

Dla kogo ulga IP BOX ? właściwie „Intellectual Property Box”, polega na możliwości skorzystania z preferencyjnej 5% stawki podatku jeśli przedsiębiorca uzyska dochód uzyskiwanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W dalszej części artykułu oczywiście rozwiniemy to pojęcie.

Co ważne kwalifikowane prawa własności intelektualnej to niestety katalog zamknięty, czyli ustawodawca jasno określił przypadki, w których przysługuje ulga „Innovation Box” Katalog odnajdziesz art. 24d Ustawy CIT oraz analogicznie art. 30ca Ustawy PIT.

Dla kogo ulga IP BOX ?

Co ciekawe z ulgi IP Box mogą skorzystać płatnicy podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyłączony jest tylko ryczałt.

Ważne jest to, że gdy chcemy korzystać z ulgi IP Box musimy w firmie prowadzić działania z zakresu B+R. Działalność badawczo rozwojowa, to wszelkie działania mające na celu poszerzanie, kształtowanie wiedzy oraz umiejętności także z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi informatycznych. Ulgi B+R oraz IP Box idą więc ze sobą w parze. Pamiętajmy, że działalność ta to metodycznie zaplanowany, ciągły proces. Pełną definicję działalności badawczo – rozwojowej znajdziemy w  w art. 4 ust. 3  Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Mówiąc najkrócej działania z zakresu B+R mają konkretne cechy. Po pierwsze poszerzają zasób obecnej wiedzy. Prowadzone są w sposób zorganizowany i systematyczny. Po trzecie mają charakter twórczy.

Które dochody można potraktować preferencyjnie ?

Przede wszystkim dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Ponadto dochody z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, jeśli oczywiście, dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Jak czytamy w ustawie preferencyjnie można takaże potraktować dochody z „z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. – Jeżeli oczywiście zostało uzyskane w postępowaniu spornym.

Dla kogo ulga IP BOX ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu. Wróćmy jednak do tematu artykułu.

Dla kogo ulga IP BOX ? -Informatycy

Warto wiedzieć, że z ulgi B+R oraz IP Box mogą korzystać także informatycy- programiści. Dlaczego ? – Bo program komputerowy według ustawy o prawie własności intelektualnej również jest dziełem literackim i właśnie jako taki podlega ochronie. Program komputerowy spełnia wszystkie trzy przesłanki, które pozwalają na skorzystanie z ulgi B+R.

Czytaj też: CV dla Ukraińców przykład Polski/Ukraiński

IP Box w praktyce

Po pierwsze jeśli chcesz skorzystać z ulgi IP Box musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakie prawa własności intelektualnej posiadasz. Mówimy tu o znakach towarowych, programach komputerowych czy patentach. Koniecznie ustal czy powstały w ramach prowadzonych działań B+R .Jeśli kupiłeś prawa własności intelektualnej musisz określić czy zostały rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej działalności B+R.

Ponadto oszacuj  wysokość dochodu z praw własności intelektualnej. Kwalifikowany dochód z praw własności intelektualnej, wyrażamy jako iloczyn dochodu z praw oraz wskaźnika nexus. Możemy ustalić podstawę opodatkowania. 

Czytaj też: Odzyskaj swoje pieniądze !

Dysponując powyższymi danymi możesz ustalić podstawę opodatkowania preferencyjną stawką IP Box. Podstawę stanowi suma wszystkich kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw.

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *