Jak rozumieć ROE?

Jak rozumieć ROE ? Zaczynając własną działalność gospodarczą, liczymy na późniejsze zyski. To ma sens. Angażujemy przecież własne środki finansowe czyli własny kapitał i chcemy go pomnożyć. Kapitał własny to wartość majątku przedsiębiorstwa, który wnieśliśmy oraz wypracowany podczas bieżącej działalności firmy. Aby dowiedzieć się, ile wypracowanego zysku przypada na każdą jednostkę kapitału własnego, przedsiębiorca liczy wskaźnik rentowności kapitału. – ROE czyli Return of equity. Wartość tego wskaźnika daje stosunek zysku netto firmy do posiadanych przez nią kapitałów własnych.

Czytaj też: Wskaźnik bieżącej płynności – to warto wiedzieć

Jak rozumieć ROE – Przykład

Pani Nowak zawsze chciała być bizneswoman i kierować własną działalnością gospodarczą. Aby nie zaczynać od długów, przez jakiś czas oszczędzała i zebrała finanse na kapitał własny. Otworzyła niewielki salon krawiecki. Przeznaczyła na ten cel 55 000 zł jako kapitał własny firmy. Po roku Pani Nowak osiągnęła zysk netto w wysokości 40 000 zł. Po roku działalności obliczyła wskaźnik rentowności kapitału.

ROE = ( 40.000:55.000) x 100%=72,72%

Jak rozumieć ROE?

Pani Nowak cały zysk zainwestowała w rozwój swojego salonu. Zatem kapitał własny firmy powiększył się do 95 000 zł. W następnym roku jej salon krawiecki osiągnął zysk niewiele wyższy od poprzedniego, bo tylko 44.000 zł.

ROE = ( 44.000:95.000) x 100% =46.32%

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Czytaj też: Rejestr akcjonariuszy w Prostej Spółce Akcyjnej

Wnioski

Z powyższego rachunku widać, że rentowność kapitału własnego uległa wyraźnemu obniżeniu, mimo że zyski w obu latach były niemalże takie same. Finansiści przyjmują zasadą, że im wyższa jest wartość wskaźnika rentowności kapitału, w tym korzystniejsza jest sytuacja przedsiębiorstwa. Zatem powyższy przykład świadczy o tym, że nie należy znacząco podnosić wartości kapitału własnych, aby osiągnąć wysoką wartość wskaźnika ROE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *