Czy spółka z o.o. ma jakieś minusy?

Czy spółka z o.o. ma jakieś minusy? Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest niewątpliwie jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Główną jej zaletą jest ograniczenie odpowiedzialności do wysokości wniesionego wkładu.

Zastanówmy się jednak dzisiaj czy taka forma prowadzenia swojego biznesu ma jakieś wady. Wybór formy prowadzenia działalności niesie za sobą wiele następstw brzemiennych w skutki, dlatego warto dobrze tę decyzję przemyśleć.

Czy spółka z o.o. ma jakieś minusy?

Wybór formy prawnej działalności pociąga za sobą pewne określone koszty, które tutaj postaramy się przedstawić. Po pierwsze księgowość. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawsze musimy prowadzić pełną księgowość. Nie wystarczy, zatem że samodzielnie będziesz prowadził Książkę Przychodów i Rozchodów, na przykład przy wsparciu jakiegoś programu księgowego.

Prowadzenie pełnej księgowości wymaga wiedzy, której często nie mamy. Musimy więc posiłkować się pomocą specjalisty, która kosztuje. Prześledźmy koszty.

Załóżmy, że księgujesz około 350 faktur miesięcznie, w przypadku JDG zapłacisz za księgowość on-line około 300 zł/miesięcznie netto. Przy podobnym rozmiarze działalności, ale w przypadku prowadzenia księgowości, kosz to od 1000 złotych w górę.

Do tego dołóżmy jeszcze konieczność tworzenia sprawozdań finansowych w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Uproszczone sprawozdania finansowe kosztują od 800 zł w górę.

Czy spółka z o.o. ma jakieś minusy?

Możemy więc śmiało pokusić się o stwierdzenie, że na przestrzeni roku porównanie kosztów prowadzenia uproszczonej księgowości (dla JDG) oraz pełnej (dla Sp. z o.o.) wypada nader niekorzystnie dla spółek. Jeśli Twoja działalność nie będzie zbyt rozbudowana, koszt prowadzenia pełnej księgowości może być niewspółmierny do skali biznesu.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Czy spółka z o.o. ma jakieś minusy? –

Składki ZUS

Argumentem, który może przemawiać na korzyść spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, jest możliwość ” uwolnienia” od konieczności opłacania składki zdrowotnej. U przedsiębiorców na skali  (12 lub 32%) składka zdrowotna wynosi 9%, u przedsiębiorców odprowadzających podatek liniowy – 4,9% dochodu.

Przeczytaj też Wcześniejsze wypłaty z PPK

Nie wchodząc na razie w szczegóły napiszemy tylko, że prowadząc sp. z o.o. możemy w ogóle nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Ile oszczędzamy ? – Minimum 1000-1500 zł miesięcznie Pytanie jednak jest inne . Czy chcesz zrezygnować z emerytury i bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Potrzebny Ci prawnik i doradca podatkowy

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie jest tak bardzo złożone pod względem podatkowym i prawnym jak działalność w formie spółki. Co prawda można zawrzeć prostą umowę spółki przez Internet bez udziału, notariusza, ale jeśli chcemy zabezpieczyć swoje interesy lepiej warto korzystać z pomocy prawnika. Przygotowanie umowy spółki to koszt od 100.000 w górę. Ponad to często możemy potrzebować porady prawnej. Koszt pracy prawnika to nierzadko 300 zł za godzinę

Czy spółka z o.o. ma jakieś minusy? – Jednoosobową działalność gospodarczą możemy prowadzić przez wiele lat prowadząc tylko uproszczoną księgowość bez konieczności korzystania pomocy doradcy podatkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *