Co grozi za spóźnienie z PIT-em?

Co grozi za spóźnienie z PIT-em? Każdy przedsiębiorca w Polsce ponosi duży ciężar powinności finansowych, które nakładają na niego różnorodne ustawy rządowe. Najważniejszą powinnością Jest rozliczenie podatkowe, o którym lepiej nie zapominać. Brak zeznania podatkowego w terminie grozi dotkliwą karą pieniężną. Nie odkładajmy zatem tego obowiązku na ostatnią chwilę. Według artykułu 56 p §4 Kodeksu karno-skarbowego brak terminowego zeznania uważany jest za wykroczenie, bowiem myśl tego artykułu podatnik uchylił się od obowiązku rozliczenia z urzędem skarbowym. To wykroczenie podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet każe pozbawienia wolności lub obu łącznie. W 2022 roku minimalna kara grzywny to 100,33 zł a maksymalna wynosi nawet 40 132 zł.

Co grozi za spóźnienie z PIT-em?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Czy można uniknąć kary?

Zdarza się jednak, że w natłoku spraw związanych z działalnością gospodarczą, przedsiębiorca zapomnij w terminie złożyć rozliczenia podatkowe za rok poprzedni. Co wówczas? Jak oceni nas Urząd Skarbowy? Jeśli Rzeczywiście zapomnieliśmy lub nie zdążyliśmy, a nie zdarza się to nam nagminnie, jest możliwość uniknięcia kary. Co musimy bezzwłocznie zrobić?

Po pierwsze, jeśli w deklaracji wynika jakiś obowiązek zwrotu, musimy szybko wpłacić należność do kasy urzędu. Następnie najszybciej Jak to możliwe Przygotowujemy zeznanie i wysyłamy je do urzędu. To jednak nie wystarczy. Razem z deklaracją podatkową Musimy złożyć wyjaśnienie swego opóźnienia. W tej sytuacji korzystamy z prawa, zwanego „czynnym żalem”. Artykuł 16§ 1 Ustawy nie przewiduje kary dla osoby, która wprawdzie dopuściła się przestępstwa skarbowego, ale o tym powiadomiła urząd. Ujawniła istotne okoliczności swego czynu, ujawniła osoby współdziałające w jego popełnieniu, Jeśli oczywiście takowe były.

Przeczytaj też: Czy warto prowadzić biznes w Holandii?

Co grozi za spóźnienie z PIT-em?
Stressed and headache asian woman with large bills or invoices no money to pay to expenses and credit card debt. shortage, Financial problems, mortgage, loan, bankruptcy, bankrupt, poor, empty wallet

Nasze wyjaśnienie musi wyraźnie wskazywać, że chcemy skorzystać z czynnego żalu. Musi zawierać powód niezłożenia deklaracji w terminie. Podkreślić, że zdarzyło się to nam po raz pierwszy, jeśli to prawda, że zawsze wywiązujemy się z zobowiązań terminowo.

Przeczytaj również: Siła wyższa a niedotrzymanie umowy

Co grozi za spóźnienie z PIT-em? –

Dlaczego musimy się spieszyć?

Naprawienie naszego wykroczenia, spóźnienia wymaga pośpiechu. Musimy zdążyć przed urzędem, który podejmuje czynności służbowe w sprawie naszego wykroczenia podatkowego. Nasz „czynny żal” będzie bezskuteczny, jeśli urząd skarbowy ruszy pierwszy z batalią prawną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *