Co grozi za spóźnienie z PIT-em? Każdy przedsiębiorca w Polsce ponosi duży ciężar powinności finansowych, które nakładają na niego różnorodne ustawy rządowe. Najważniejszą powinnością Jest rozliczenie podatkowe, o którym lepiej nie zapominać. Brak zeznania podatkowego w terminie grozi dotkliwą karą pieniężną. Nie odkładajmy zatem tego obowiązku na ostatnią chwilę. Według artykułu 56 p §4 Kodeksu karno-skarbowego brak terminowego zeznania uważany jest za wykroczenie, bowiem myśl tego artykułu podatnik uchylił się od obowiązku rozliczenia z urzędem skarbowym. To wykroczenie podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet każe pozbawienia wolności lub obu łącznie. W 2022 roku minimalna kara grzywny to 100,33 zł a maksymalna wynosi nawet 40 132 zł.
Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.
Czy można uniknąć kary?
Zdarza się jednak, że w natłoku spraw związanych z działalnością gospodarczą, przedsiębiorca zapomnij w terminie złożyć rozliczenia podatkowe za rok poprzedni. Co wówczas? Jak oceni nas Urząd Skarbowy? Jeśli Rzeczywiście zapomnieliśmy lub nie zdążyliśmy, a nie zdarza się to nam nagminnie, jest możliwość uniknięcia kary. Co musimy bezzwłocznie zrobić?
Po pierwsze, jeśli w deklaracji wynika jakiś obowiązek zwrotu, musimy szybko wpłacić należność do kasy urzędu. Następnie najszybciej Jak to możliwe Przygotowujemy zeznanie i wysyłamy je do urzędu. To jednak nie wystarczy. Razem z deklaracją podatkową Musimy złożyć wyjaśnienie swego opóźnienia. W tej sytuacji korzystamy z prawa, zwanego „czynnym żalem”. Artykuł 16§ 1 Ustawy nie przewiduje kary dla osoby, która wprawdzie dopuściła się przestępstwa skarbowego, ale o tym powiadomiła urząd. Ujawniła istotne okoliczności swego czynu, ujawniła osoby współdziałające w jego popełnieniu, Jeśli oczywiście takowe były.
Przeczytaj też: Czy warto prowadzić biznes w Holandii?
Nasze wyjaśnienie musi wyraźnie wskazywać, że chcemy skorzystać z czynnego żalu. Musi zawierać powód niezłożenia deklaracji w terminie. Podkreślić, że zdarzyło się to nam po raz pierwszy, jeśli to prawda, że zawsze wywiązujemy się z zobowiązań terminowo.
Przeczytaj również: Siła wyższa a niedotrzymanie umowy
Co grozi za spóźnienie z PIT-em? –
Dlaczego musimy się spieszyć?
Naprawienie naszego wykroczenia, spóźnienia wymaga pośpiechu. Musimy zdążyć przed urzędem, który podejmuje czynności służbowe w sprawie naszego wykroczenia podatkowego. Nasz „czynny żal” będzie bezskuteczny, jeśli urząd skarbowy ruszy pierwszy z batalią prawną.