Potrącenia z zasiłków – Każda osoba otrzymująca świadczenie z Ubezpieczenia Społecznego, musi mieć świadomość, że i one podlegają egzekucji kropka zatem obciążone może być zasiłek chorobowy, macierzyński oraz opiekuńczy czy wyrównawczy, a także świadczenie rehabilitacyjne. Zlecenia stając się płatnikiem powyższych należności, automatycznie przyjmuje obowiązki ZUS, w celu dokonania potrąceń. Zasady egzekucji z tych świadczeń są określone Ustawie o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. Mówimy tu o Art 139 do 144 powyższej ustawy.
W sprawach nieuregulowanych przez ustawę trzeba stosować przepisy kodeksu cywilnego albo przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Istnieje jednak ochrona zasiłków pieniężnych z Ubezpieczenia Społecznego. Ochrona przed potrąceniami to obowiązek stosowania granic potrącenia i przestrzegania kwot wolnych od potrąceń.
Należności zasiłkowe zleceniobiorcy obciążą się określonymi kwotami, aby zaspokoić świadczenia alimentacyjne, a dopiero potem inne świadczenia. Ważna jest właśnie taka kolejność potrąceń. Pamiętajmy, że granice potrąceń ustalane są od kosztów brutto.
Ponieważ zasiłki, o których mówimy są dochodami z innych źródeł, niż umowa, płatnik zasiłku nie oblicza z tego przychodu zaliczki na podatek. Jednakże, na potrzeby dokonywania potrąceń płatnik taką zaliczkę oblicza i uwzględnia ją w kalkulowaniu kwoty potrącenia z tego świadczenia.
Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam przede wszystkim nasze wirtualne biura we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.
Ile procent można zabrać z zasiłku ?
Według ustawy, kwotą wolną od potrąceń z zasiłków z ubezpieczenia społecznego:
- 50% kwoty najniższej emerytury – jeżeli egzekwowana są należności alimentacyjne wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi;
- 60% kwoty najniższej emerytury – jeśli potrącane są inne należności na przykład zasiłek z tytułu Pomocy Społecznej., czy też świadczenia wypłacane na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu za okres, za który przyznano prawo do renty lub emerytury.
Potrącenia z zasiłków –
Tytuły wykonawcze
Z zasiłków zleceniobiorcy można potrącić między innymi sumy egzekwowane na mocy tytułu wykonawczych na zaspokojenie:
– świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 60% kwoty zasiłku
– świadczenia inne niż alimentacyjne – do wysokości 25% kwoty zasiłku
Powyższe wartości procentowe są granicą potrącenia, czyli maksymalną kwotą zajętą na poczet zobowiązań. Wspomnieliśmy wcześniej, że samego potrącenia z zasiłków płatnik dokonuje po odliczeniu zaliczki na podatek, czyli od tak zwanej kwoty netto.
Kwoty wolne od potrąceń
Od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku kwoty wolne od egzekucji i potrąceń z zasiłków wynoszą:
1594,05 zł – jeśli egzekwujemy alimenty wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi, a także jeśli egzekwowane są należności alimentacyjne potrącane na wniosek wierzyciela, jeśli przedłoży Tytuł wykonawczy.
980,19 zł- jeśli egzekwujemy należności inne niż świadczenia alimentacyjne z mocy tytułu wykonawczego wraz z kosztami i opłatami.
784,16 zł- jeśli potrącamy kwoty, na przykład nienależnie pobranych emerytur, rent, zasiłków i Świadczeń Rodzinnych czy też świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Powyższe kwoty podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca na zasadach określonych dla emerytur i rent. Zasiłek może przysługiwać tylko za część miesiąca. W takim przypadku kwotę wolną od potrąceń płatnik obliczy za dni, w których przysługuje zasiłek. Obliczy Więc pierwszy dzień zasiłkowy. Musi zastosować stały podzielnik czyli 30, takie są wytyczne ZUS. Otrzymaną kwotę pomnoży przez liczbę dni, w których świadczenie biorca przebywał na zasiłku w danym miesiącu.
Szukasz wirtualnego biura? Zerknij na strony naszych partnerów!
Wirtualne Biuro Poznań
Wirtualne Biuro Kraków
Szukasz czegoś we Wrocławiu?