Co wpływa na cenę ziemniaka

Co wpływa na cenę ziemniaków ? – Jesteśmy po kolejnym okresie letnim, w którym słupki temperatur wędrowały bardzo wysoka, a na deszcze czekaliśmy całymi tygodniami. Gleba zamieniała się w suchy pył. Takie warunki klimatyczne nie sprzyjają produkcji rolnej. Rolnicy patrzą na swoje pola z niepokojem i obliczają straty, szacują ceny.

Ceny ziemniaków od rolnika w 2022 roku

Ile zapłacimy za ziemniaki bezpośrednio z gospodarstwa rolnika ? Już początek jesieni 2022 roku daje   odpowiedź. Lokalne bazary, internetowe ogłoszenia czy zwykłe tabliczki na ogrodzeniu posesji, zachęcają do kupowania ziemniaków w ramach sprzedaży bezpośredniej. Ceny uzależnione są od ilości opadów w danym rejonie kraju. Rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego czy łódzkiego sprzedają 15 kg worek za 15 zł czyli 1 kg za złotówkę. Droższe ziemniaki spotkamy w województwie pomorskim, świętokrzyskim, czy lubelskim. – Tutaj 1 kg ziemniaków kosztuje 1,20 zł. Natomiast województwo śląskie oferuje 1,60 zł za kilogram, a warmińsko-mazurskie aż 2 zł za kilogram. Rolnicy w swoich ogłoszeniach podnoszą oczywiście atrakcyjność swoich produktów.

Często są to ziemniaki eko, bio, naturalne uprawiane na naturalnych nawozach, bez nawozów sztucznych. Uprawiane z najwyższą dbałością ekologiczną, pakowana w wygodnych 15 kg woreczkach. Można nawet zażyczyć sobie dowóz do domu na ustalony wcześniej dzień.

Co wpływa na cenę ziemniaków ?

Co wpływa na cenę ziemniaków ? –

Plony ziemniaków

Po pierwszych wykopkach wczesnych ziemniaków eksperci stowarzyszenia Polski Ziemniak oszacowali, że tegoroczne średnie plony ziemniaków z wszystkich grup wczesności nie są złe. Mogą wynosić aż 320 do 330 DT na hektar. Jednakże musimy brać pod uwagę zróżnicowanie w opadach w różnych częściach kraju. Totalna susza ominęła południowy pas Polski, ale lubelskie, lubuskie, Wielkopolska czy północne Kujawy dotknął znaczny deficyt wody. – Tu więc średnio krajowy plon może być mniejszy i nieco przekroczyć 300 DT na hektar. Natomiast Mazowsze może cieszyć się wyższymi planami. Jest to związane z cięższymi glebami gdzie retencja wody jest większa.

Ceny ziemniaków od rolnika w 2022 roku

Ziemniaki w Polsce uprawia się głównie na glebach lżejszych – przy wysokiej retencji wody nie starcza od opadów do opadów. W efekcie wysuszona gleba daje skromne plony. Takie spojrzenie utwierdza ekspertów w przekonaniu że średni plon w 2022 roku może wynieść maksymalnie 310 DT z hektara. Aby oszacować całkowite plony ziemniaka trzeba wziąć jeszcze pod uwagę całkowite areał pod jego uprawę. W ostatnich latach powierzchnia uprawna ziemniaka radykalnie się zmniejszyła. Na rynku zostali głównie ci rolnicy, którzy produkują profesjonalnie i na cele komercyjne. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ,prowadząca płatności obszarowe podaje że pod uprawę ziemniaka wykorzystuje się około 180 tys. hektarów ziemi. Natomiast Główny Urząd Statystyczny wskazuje na 200 tys hektarów.

Dlaczego taka różnica ? – GUS wlicza ogródki przydomowe, czyli produkcją na własne potrzeby i tak zwane podziemie ziemniaczane. – Są to rolnicy, którzy sprzedają swoje zbiory bez rejestracji w Wojewódzkim inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Specjaliści szacują, że całkowite zbiory ziemniaka w tym roku wyniosą 6 do 6,5 miliona ton. Taka ilość pokrywa potrzeby krajowego rynku na ten produkt rolniczy.

Przeczytaj również: Rynek nawozów azotowych

Jakość ziemniaków

Długotrwałe susze i niezrównoważone opady w czasie wegetacji mają ogromny wpływ na jakość ziemniaków. Jest to bardzo duży odsetek bulw zdeformowanych. Występują spękania fizjologiczne, pojawia się również pustowatość miąższowa.

W tym roku może wystąpić tak zwany wtórny plon. – Co to za zjawisko ? Jeśli mamy bulwy już dojrzałe, zeschłe łęciny i spadnie obfity deszcz, może nastąpić wtórny rozwój powierzchni asymilacyjnej i ponowne wiązania, a co za tym idzie wzrost nowych bólów. Efektem mogą być dwa zbiory w jednym sezonie. Podatne na to są zwłaszcza wcześniejsze odmiany ziemniaków. Wtórne bulwy są zwykle niedojrzałe i muszą trafić do miejsc przechowywania.

Jeśli szukacie wirtualnego biura zerknijcie na strony naszych partnerów!

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *