Jak zwalczyć skrzypionkę zbożową ?

Jak zwalczyć skrzypionkę zbożową ? Larwy tego chrząszcza są bardzo szkodliwe dla zbóż. Prz czym warto podkreślić, że zborze jare jest bardziej wrażliwe niż ozime. Jak rozpoznać skrzypionkę zbożową ? Charakterystycznym objawem pojawienia się skrzypionki w uprawie są podłużne, białe plamy oraz dziurki w liściach. Larwy skrzypionki, żerują aż do końca dojrzałości mlecznej zbóż. Przez swoje szkodliwe działanie mogą zmniejszyć powierzchnię asymilacyjną liści zbóż nawet do 80 procent. Co ważne powodują przy tym stratę plonu głównego przekraczającą 40 procent. Dodajmy, że larwy skrzypionki są pokryte lepką substancją oraz odchodami, które z kolei są znakomitą pożywką dla grzybów.

Jak zwalczyć skrzypionkę zbożową ?

Jak uniknąć skrzypionki

  • Przede wszystkim stosuj płodozmian;
  • Stosuj zrównoważony program nawożenia;
  • Warto stosować zabiegi agrotechniczne niszczące larwy i poczwarki tych owadów – na przykład orka, kultywatorowanie, bronowanie itp., niszczą larwy i poczwarki.

Jak wygrać z plagą skrzypionek

Skutecznym preparatem okazuje się Delmetros 100 SC. Jest to pyretroid zawierający w składzie deltametrynę. Preparat bardzo szybko. Na owady działa kontaktowo i żołądkowo, a na roślinę powierzchniowo. Produkt można stosować w  uprawie pszenicy ozimej oraz jęczmienia jarego.
Delmetros 100 SC należy stosować od początku wylęgania się larw skrzypionki w dawce zalecanej 0,05 l/ha. Jeśli chodzi o pszenicę, przypada to na okres od końca fazy rozwoju kłosa w pochwie liściowej (BBCH 49) do końca fazy dojrzałości mlecznej (BBCH 79). Natomiast w uprawie jęczmienia termin ten możemy nieznacznie przesunąć, od końcowej fazy nabrzmiewania pochwy liściowej liścia flagowego (BBCH 45) do fazy pełnej dojrzałości mlecznej (BBCH 75).

Przeczytaj również: Rynek nawozów azotowych

Jak zwalczyć skrzypionkę zbożową ?

Inny preparat to Bulldock 025 EC. Preparat ogranicza również występowanie. mszyc. Mszyce wcale nie są mniej groźne dla zbóż. Preparat jest całkowicie bezpieczny dla roślin, ponieważ oddziałuje na nie tylko powierzchniowo. W stosunku do szkodników działa na zasadzie kontaktowym oraz żołądkowym, skutecznie ograniczając ich obecność. Preparat ma formę koncentratu. Przed każdym użyciem trzeba go rozcieńczyć z wodą,aby uzyskać postać ciekłą.

Preparat aplikujemy na rośliny przy użyciu polowych opryskiwaczy. Konieczne jest dokładne rozprowadzenie substancji. Dokładność w aplikacji preparatu zapewni Twoim roślinom kompleksową ochronę. Zabieg najlepiej jest przeprowadzać w godzinach wieczornych. Głównie z powodu mniejszej liczby owadów zapylających. Optymalna temperatura to 20 stopni C.

Jak zwalczyć skrzypionkę zbożową ? – Preparat Pyrisimex 480 EC również skutecznie zwalcza skrzypionkę . Chloropiryfos zawarty w preparacie ma działanie owadobójcze . Działa na roślinie powierzchniowo i wgłębnie. Najczęściej stosujemy go do jest do zwalczania skrzypionek na uprawach pszenicy ozimej. Preparat ten należy stosować na początku wylęgania się larw, faza rozwojowa rośliny chronionej przypada na początek kłoszenia, gdy jest widoczny wierzchołek kłosa w 30% (BBCH 50-53). Optymalna dawka preparatu to 0,5–0,6 l/ha

Jeśli szukacie wirtualnego biura zerknijcie na strony naszych partnerów!

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *