Co wpływa na wzrost cen jajek ?

Co wpływa na wzrost cen jajek ? – Wojna na Ukrainie spowodowała, że z międzynarodowych rynków wypadały dostawy wielu artykułów spożywczych. Ucierpiał także i polski rynek. Gwałtownie, więc spadł obrót produktami drobiarskimi, a co za tym idzie ceny także gwałtownie wzrosły. Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz podaje, że od stycznia bieżącego roku ceny skupu kurcząt rzeźnych wzrosły już aż o 25%. Również ceny skupu jaj spożywczych podskoczyły, aż o 23%. Niestety według analityków to nie koniec szybowania cen. Prognozy pokazują, że wzrosty jeszcze przyspieszą.

Co wpływa na wzrost cen jajek ?

Początkowo wzrost cen jaj i drobiu widoczny był jedynie w hurcie. Wszyscy jednak widzimy, że sytuacja już przełożyła się na handel detaliczny. znacznie wzrosły koszty produkcji, głównym czynnikiem jest tutaj niewątpliwie wzrost cen pasz. Dlatego też utrzymanie cen kontraktowych nie było możliwe. Podkreślmy, że to właśnie pasze odpowiadają za 60 do 70% ogółu drobiarskich wydatków.

Jest jeszcze drugi aspekt, groźny dla polskich placówek handlowych. W wielu przypadkach niestety nie mogą sprostać konkurencji, jaką narzucili zagraniczni odbiorcy. Praktycznie codziennie oferują oni polskim producentom mięsa drobiowego i jaj wyższe ceny. Również taniejąca złotówka wzmacnia atrakcyjność eksportu. W efekcie oferty cenowe na rynku polskim są coraz mniej konkurencyjne, a co za tym idzie, polskie placówki handlowe nie będą mogły zagwarantować polskim konsumentom tańszego produktu. Będą miały trudności z zakupem drobiu i jaj.

Ceny jaj spożywczych w skupie – aktualne dane

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zwraca również uwagę na dodatkowe negatywne zjawisko. To rzadko spotykana zmienność rynku. Ceny drobiu i jaj nie tylko dynamicznie rosną, ale bywa także, że zmieniają się co kilka godzin.

Przeczytaj również: Rolnictwo w Polsce

Czy wojna w Ukrainie ma wpływ na globalny wzrost cen jajek ?

Wojna w Ukrainie zawirowała cenami artykułów spożywczych. Warto wiedzieć, że Rosja i Ukraina jeszcze przed rozpoczęciem konfliktu odpowiadały za 29% światowego eksportu pszenicy, która jest przecież potrzebna do produkcji surowców paszowych. Embargo nałożone na Rosję, ogromne trudności z eksportem zboża ukraińskiego to czynniki, które w przeważającej mierze rzutują na ceny drobiu jaj oraz surowców paszowych

Co wpływa na wzrost cen jajek ? –

Bardzo trudna sytuacja w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przeżywa obecnie historyczny kryzys na rynku jaj. Jest tak źle że wkrótce jajek może po prostu zabraknąć. Co doprowadziło do takiej sytuacji. Przede wszystkim cen energii oraz paliw. Ponad to ptasia grypa oraz problemy związane z brexitem. Brytyjskie stado może zmniejszyć się o nie bagatela 5 milionów niosek ! Wielką Brytanię może czekać tymczasowy zastój w produkcji. Inna groźna perspektywa to całkowite wykluczenie producentów z rynku. Drożeją przede wszystkim pasze oraz energia elektryczna.

Azjatycki rynek jaj ma się doskonale !

W 2020 roku Azja Południowo-Wschodnia dostarczyła 8,8% światowej produkcji jaj, a jej wzrost w latach . Ostatnie dane Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa potwierdzają ogromny wzrost produkcji jaj w takich krajach jak – Indonezja, Tajlandia czy Filipiny,

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *