Koniec stanu zagrożenia epidemicznego – Co oznacza ? Formalny koniec pandemii Covid -19 niesie ze sobą znaczące konsekwencje także dla podatników. W skrócie rzecz ujmują wszystkie obowiązki podatkowe dla przedsiębiorców wracają do stanu sprzed ogłoszenia pandemii i związanych z nią obostrzeń. Znikają, zatem uproszczenia i raportowania schematów podatkowych innych niż transgraniczne („krajowych”).
Czytaj również: Dla kogo ulga IP BOX ?’
Przywrócenie obowiązku raportowania „MDR-ów” zmusi nas do przejrzenia transakcji pod kątem wystąpienia schematów podatkowych. Przypominamy o transakcjach transgranicznych, które nie spełniają definicji schematu transgranicznego, które jednak są schematem podatkowym. Mówimy tu o transakcjach, w których mamy do czynienia z wypłatą należności do podmiotu zagranicznego łącznie w roku kalendarzowym powyżej 25. 000.000. złotych. A także niepobrania przez płatnika podatku u źródła przekraczającego w trakcie roku kalendarzowego kwotę 5. 000.000 złotych. Jeśli okaże się, ze wystąpił schemat podatkowy, a termin jego raportowania przypadł na okres epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego występuje obowiązek zgłoszenia.
Przeczytaj również: Kryptowaluty – kupno i sprzedaż a podatek
Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu. Wróćmy jednak do tematu artykułu.
Co z białą listą VAT ?
Przede wszystkim „znika” 14 – dniowy termin zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek spoza tzw. „białej listy podatników VAT. Konieczne więc będzie dochowanie „starego” 7-dniowego terminu. Pamiętajmy, że konsekwencje niedochowania terminu są bardzo brzemienne w skutkach. Odpowiadamy solidarnie całym swoim majątkiem, co ważne wraz z kontrahentem za jego zaległości podatkowe w części podatku VAT , która proporcjonalnie przypada za opłaconą dostawę towarów lub usług.
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego –
Interpretacje indywidualne – jak będą wyglądać ?
W związku ze stanem epidemii i stanem zagrożenia epidemicznego, czas jaki musimy odczekać na wydanie interpretacji indywidualnej ustawodawca wydłużył o trzy miesiące co oznacza, że obecnie to okres 6 miesięcy. Po zniesieniu pandemii wracają stare 3 miesiące
m