Ile pożyczyliśmy w parabankach ? - pierwsze półrocze 2023

Ile pożyczyliśmy w parabankach ? Podsumowując, na koniec czerwca 2023 r. zadłużenie na rynku kredytowo-pożyczkowym zmniejszyło się o 12 mld zł, osiągając wartość 710 mld zł w porównaniu do grudnia 2022 r. W pierwszym półroczu br. zaobserwowano wzrost aktywności w kredytach konsumpcyjnych i pożyczkach, a także powrót do życia rynku kredytów mieszkaniowych w drugim kwartale. Większość rodzajów kredytów zanotowała dodatnią dynamikę w liczbie i wartości sprzedaży, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych, które odnotowały spadki. Analitycy BIK są optymistycznie nastawieni na drugie półrocze 2023 r. i przewidują dalszy wzrost akcji kredytowej, wspierany pozytywnym otoczeniem makroekonomicznym.

Pierwsze półrocze charakteryzowało się wzrostem udzielanych kredytów mieszkaniowych, jednak w analizie można zauważyć dwie różne fazy – słaby pierwszy kwartał i ożywienie w drugim kwartale. Przyczyną tego wzrostu była m.in. liberalizacja wymagań kredytowych i wzrost wynagrodzeń, co zwiększyło zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Warto jednak zwrócić uwagę na spadek liczby dorosłych Polaków, co może wpływać na kondycję rynku kredytowego.

Kredyty gotówkowe cieszyły się dobrą sytuacją na rynku, szczególnie dla klientów o dobrej historii kredytowej. Banki skupiały się na swoich znanym klientach, co przełożyło się na stabilizację jakości spłat kredytów gotówkowych.

Rynki kredytów ratalnych i pożyczek pozabankowych również rozwijały się, zwłaszcza w segmencie kredytów o niskiej kwocie

do 1 tys. zł, gdzie widoczny był wzrost aktywności konsumentów. Jednak jakość pożyczek pozabankowych pozostawia wiele do życzenia, z wyraźnym wzrostem przeterminowanych pożyczek.

Ile pożyczyliśmy w parabankach ? - pierwsze półrocze 2023

Czytaj też: Za jakie świadczenia nie odprowadzisz składek ? – Lipiec 2023

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Ile pożyczyliśmy w parabankach ?

Pozytywna perspektywa dla akcji kredytowej

Podsumowując, analitycy BIK przewidują pozytywne perspektywy dla akcji kredytowej w drugim półroczu 2023 r., z uwagi na stabilne otoczenie makroekonomiczne. Spodziewają się dalszego wzrostu kredytów hipotecznych i gotówkowych, a także kontynuacji hossy na rynku kredytów ratalnych. Jednak warto nadal monitorować jakość spłat, zwłaszcza w przypadku pożyczek pozabankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *