preferencyjny ZUS a składka na NFZ

Preferencyjny ZUS a składki na NFZ w poprzednim artykule poruszyliśmy kwestię preferencyjnego ZUS-u i warunki, jakie musisz spełnić by móc zadeklarować obniżoną podstawę. Czytaj: Obniżenie składek ZUS. Warto podkreślić, preferencyjne składki ZUS, nie zmieniają faktu, że musisz odprowadzić składkę na NFZ

Jeżeli rozliczasz się z podatku dochodowego według skali podatkowej, składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9%. Liniowcy natomiast zapłacą  4,9% podstawy wymiaru składki

Weź pod uwagę, że …

 Jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych lub liniowo, a Twój dochód w danym miesiącu będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, to wysokość składki zdrowotnej w tym miesiącu wyniesie 9% tego wynagrodzenia.

Preferencyjny ZUS a składki na NFZ

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Co z kartą podatkową ?

Jeśli płacisz kartę podatkową to podstawę wymiaru Twojej składki odprowadzonej do NFZ-u stanowi minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku. Natomiast składka w 2023 roku wyniesie za każdy miesiąc od 1 lutego 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku, 314,10 zł.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Roczną podstawą wymiaru składki zdrowotnej jest dochód jaki osiągasz z prowadzenia biznesu za dany rok. Rozumiemy go oczywiście jako różnica między przychodami a kosztami uzyskania tych przychodów. Pomniejszamy go także pomniejszony o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe i wypadkowe. Pod warunkiem, że nie zaliczyłeś tych składek do kosztów uzyskania przychodów.

Jeśli po roku okaże się, że zapłaciłeś za dużo, możesz ubiegać się o zwrot. Stosowne dokumenty złóż do 22 maja 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *