Obniżenie składek ZUS

Obniżenie składek ZUS to jedna z metod optymalizacji kosztów firmowych. Głównie dlatego, że to duża, stała pozycja kosztowa, której niestety nie da się uniknąć. W tym artykule podpowiemy jakie warunki musisz spełnić, aby móc płacić preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne. Niższe składki będziesz mógł płacić przez 24 miesiące.

Kiedy możesz płacić niższe składki ZUS ? – Jeśli spełnisz łącznie dwa warunki:

  • Nie prowadzisz lub wcześniej w czasie ostatnich 5 lat kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej nie prowadziłeś swojej firmy
  • Nie możesz także wykonywać działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym byłeś zatrudniony na tak zwanym etacie. Ważny jest także charakter obecnej działalności. Nie możesz wykonywać podobnych lub tych samych zadań.

Co ważne, ten warunek dotyczy nie tylko pierwszego dnia działalności Twojej firmy, ale całego 24-miesięcznego okresu korzystania z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne Jeśli rozpoczniesz działalność na rzecz byłego pracodawcy, w konsekwencji od razu tracisz prawo do niższego ZUS-u

Obniżenie składek ZUS

Kiedy nie skorzystasz z preferencyjnego ZUS-U

Jeśli prowadzisz lub w ostatnich 5 latach kalendarzowych wystąpiły okoliczności, o których piszemy poniżej.

  • Przede wszystkim prowadziłeś pozarolniczą działalność gospodarczą.
  • Jeśli prowadziłeś publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół w myśl Prawa oświatowego.
  • Zdecydowałeś się wykonywać związaną z twórczością lub była to działalność artystyczną
  • Preferencyjny ZUS nie przysługuje Ci, gdy prowadziłeś działalność w zakresie tak zwanego wolnego zawodu. w myśl przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne albo takiej, z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • Ponad to byłeś wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki partnerskiej, jawnej, czy komandytowej.
Obniżenie składek ZUS

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Obniżony ZUS a rodzina

Przede wszystkim obniżonych składek nie może skorzystać osoba, która, z Tobą współpracuje. Mówimy tu członku rodziny lub osobach współpracujących, z którymi zawarłeś umowę. Co więcej Składki za osobę współpracującą nie mogą być niższe nić, niższej 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, wyliczanego przez GUS.

Na czym tak naprawdę polega obniżenie składek na ZUS

Normalnie przedsiębiorca płaci składki na ZUS od ustalonej podstawy. Minimalna podstawa, którą możesz podać, to 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto.  Ulga w ZUS-ie, o której tu piszemy polega na tym, że przez pełne 24 miesiące kalendarzowe płacimy niższe składki na ubezpieczenia społeczne. Liczone są po prostu od niższej podstawy. Obniżona podstawa nie może jednak być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia brutto. Z preferencji może skorzystać JDG oraz wspólnicy spółki cywilnej.

Czytaj też: Jak sprawdzić czy klient ma długi ?

ZUS za pracowników

Pamiętaj, że preferencyjne składki na ubezpieczenia społeczne dotyczą tylko składek składek odprowadzonych za siebie. Za pracowników i osoby wykonujące zlecenie musisz płacić normalne składki.

Obniżenie składek ZUS –

Przykład

W 2023 roku obniżona podstawa to:

  • 30% z 3490 zł, czyli 1047 zł – od stycznia do czerwca 2023 roku
  • 30% z 3600 zł, czyli 1080 zł – od lipca do grudnia 2023 roku.

Co więcej jeśli korzystasz z ulgowych składek i prowadzenie działalności gospodarczej jest jedynym tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, to jesteś też zwolniony składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *