Czym jest winieta ?

Czym jest winieta? Słuszne Jest powiedzenie: „co kraj to obyczaj”. W przypadku winiet nie jest to szeroki krąg państw, ale warto wiedzieć, że w Europie są takie kraje, gdzie one obowiązują.

Winiety to po prostu sposób regulowania opłat za korzystanie z przejazdu po płatnych drogach W niektórych krajach Europy.

Jeśli więc wybierasz się do Czech, Austrii, Bułgarii czy Mołdawii oraz Rumunii i Szwajcarii, a także Słowacji czy Słowenii lub na Węgry, warto, byś zaopatrzył się winietę. W dokument potwierdzający uiszczenie opłaty za poruszanie się po płatnych drogach w danym kraju.

Czym jest winieta?

W niektórych krajach możesz spotkać się z różnymi winietami. Są one bowiem uzależnione od czasu korzystania z nich. Mogą więc to być winiety kilkudniowe, miesięczny lub roczny kropka co ważne za brak winiety grozi każdemu kara pieniężna, a jej wysokość zależy od kraju, w którym się poruszamy. Winiety dają nam prawo poruszać się po drogach płatnych. Są to autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Oczywiście nie musimy wykupować winiety, jeśli postanowimy jeździć tylko drogami alternatywnymi. Czy to będzie dobre rozwiązanie? To na pewno wydłuży naszą podróż. Zajmie nam więcej czasu i spowoduje zużycie większej ilości paliwa.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Przeczytaj też: Spowolnienie gospodarcze

Gdzie możemy kupić winiety?

Winiety zaopatrzymy się w autoryzowanych punktach. Najczęściej znajdziemy je przy stacjach benzynowych, w pobliżu Autostrad. Tak jest w większości krajów, w których obowiązują winiety. Na Słowacji na przykład nie jest to jedyny sposób. Tam winieta możemy kupić także przez internet. Zakupu dokonuje się na stronie operatora winiet, a płatności dokonujemy przelewem.

Jeśli Planujemy podróż do Austrii także skorzystamy z dwóch sposobów zaopatrzenia się winietę. W sposób bezpośredni w punktach przy stacjach benzynowych i przez internet. Pamiętajmy jednak, że zakupu w systemie elektronicznym Musimy dokonać z dużym wyprzedzeniem, gdyż winieta może uprawniać do przejazdu dopiero po 18 dniach.

Czym jest winieta ?

Co zrobimy z winietą?

Zakupiona winieta jest naszym dowodem na prawo korzystania z autostrady czy drogi szybkiego ruchu. Musimy mieć ją zawsze przy sobie, bo służby danego kraju i je kontrolują. Musimy być przygotowani, że zostaniemy poproszeni o okazanie winiety w trakcie podróży. Na zakupionej winiecie wpisujemy numer rejestracyjny pojazdu, którym podróżujemy. Następnie większą naklejkę umieszczamy w widocznym miejscu, w prawym dolnym rogu przedniej szyby naszego pojazdu po jej wewnętrznej stronie. Jeśli podróżujemy motocyklem wskazanym miejscem na naklejkę jest przednia część metalowej części rury nośnej zawieszenia.

Mniejszej naklejki oczywiście nie wyrzucamy. Będzie potrzebna do okazania kontrolującemu. Jeszcze jedna ważna uwaga. Winietę krótkoterminową odpowiednio dziurkujemy. W ten sposób pokazujemy właściwą datę jej obowiązywania. Nie dziurkujemy winiet roczne kropka te bowiem okres obowiązywania mają ustalony odgórnie.

Czytaj Polski Ład – co zmieni się dla IT

Czym są winiety? –

Wniosek

Polacy chętnie odwiedzają kraje europejskie na południe od naszej granicy. Muszą więc dostosować się do tamtejszych wymogów, jakim jest sposób regulowania opłat za poruszanie się po płatnych drogach. Warto przestrzegać zasady obowiązującej w danym kraju, aby nie popsuć sobie podróży incydentem ze służbą drogową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *