Jak uzyskać dofinansowanie na okulary dla pracownika?

Jak uzyskać dofinansowanie na okulary ? Nasze oczy – jeśli pracujemy przy komputerze, narażone są na negatywne działanie niebieskiego światła, które emituje ekran komputera. Dlatego bardzo ważna jest ich ochrona. Komu i w jakiej wysokości przysługuje refundacja na okulary korekcyjne? Wyjaśniamy. Przede wszystkim dofinansowanie na okulary korekcyjne otrzyma osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Są jednak pewne warunki. Dofinansowanie przysługuje jeśli pracownik wykonuje pracę przy laptopie, komputerze stacjonarnym, a także w smartfonie czy tablecie, co najmniej cztery godziny dziennie. Dofinansowanie przysługuje także osobom, Który lekarz wystawi zaświadczenie o konieczności stosowania okularów korekcyjnych.

Przepisy BHP mówią bezsprzecznie o takim obowiązku spoczywającym na pracodawcy. Jeśli więc spełnione są powyższe warunki, pracodawca nie może odmówić pokrycia części kosztów okularów. Pracodawcy pozostaje kontrola nad wysokością dofinansowania i jego częstotliwość.

Jak często można dostać dofinansowanie?

Każdy regulamin wewnątrzzakładowy powinien zawierać informacje na temat refundacji z kasy przedsiębiorstwa. Jeśli jednak spojrzymy na kodeks pracy, nie znajdziemy w nim precyzyjnej odpowiedzi, Co ile lat można starać się o dofinansowanie na okulary korekcyjne. Najczęściej refundację stosujemy raz na dwa trzy lata.

Bywają sytuację, że pracownik już po na przykład jednym roku odczuwa pogorszenie widzenia. W takim przypadku powinien zgłosić do pracodawcy, który kieruje go do lekarza. Jeśli lekarz orzeknie, że wymiana szkieł jest konieczna, Pracodawca jest zobowiązany dofinansować zakup, chociaż nie upłynęły jeszcze trzy lata od poprzedniego dofinansowania.

Jak uzyskać dofinansowanie na okulary dla pracownika?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Ile dofinansuje pracodawca?

W kodeksie Pracy nie znajdziemy również uregulowań dotyczących kwoty dofinansowania. Takie informacje powinien zawierać wewnątrzzakładowy regulamin. Tylko od pracodawcy zależy, czy pokryje zakup w 100%, 75% czy tylko połowę. Najczęściej kwota dofinansowania uwzględnia średnie koszt zakupu okularów korekcyjnych ze standardowymi szkłami i oprawkami. Możemy kupić droższe okulary, na przykład szkła z filtrem światła niebieskiego. Różnice między ceną zakupu a kwotą dofinansowania pokryjemy sami z własnej kieszeni.

Przeczytaj również: Premia motywacyjna

Jak uzyskać dofinansowanie na okulary ? –

Refundacja z NFZ

Co robić, jeśli nasz pracodawca nie uwzględnia dofinansowania? Możemy zwrócić się o pomoc do Narodowego Funduszu Zdrowia. Refundacja NFZ dotyczy wyłącznie szkieł korekcyjnych, ale nie oprawek. Możemy więc otrzymać receptę na okulary od lekarza i nabyć je w salonie optycznym. Lekarz jak i salon optyczny muszą mieć podpisaną umowę z NFZ o refundacją można starać się co dwa lata.

Przeczytaj też: Jak założyć prywatne przedszkole ?

Postępowanie w przypadku dofinansowania od pracodawcy

Jeśli chcemy zwrotu części środków za zakup okularów od pracodawcy, musimy dostarczyć mu zaświadczenie od lekarza. Zawierać ono będzie informację o konieczności używania szkieł korekcyjnych przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Sami wybieramy szkła i oprawki i uiszczamy pełną kwotę faktura za okulary wystawiana jest na nazwisko osoby, która dokonuje zakupu. Tę fakturę przedstawiamy pracodawcy, który zwraca nam część kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *