Jak inflacja wpływa na ceny leków ?

Jak inflacja wpływa na ceny leków ? Pandemia Covid 19 i wojna na Ukrainie nie pozostaje bez wpływu na żadną gałąź gospodarki. Nie ma żadnych wątpliwości, że inflacja odbiła się także negatywnie na cenach, które widzą pacjenci w aptekach. Aby, uwiarygodnić tę tezę posłużymy się danymi z raportu firmy PEX Pharma Pharmaseqence, która przygotowała raport na ten właśnie temat.

Przede wszystkim należy dokonać podstawowego rozgraniczenia leków. Leki w aptekach możemy podzielić na leki refundowane, czyli sprzedawane na receptę oraz leki OTC. Mówiąc OTC mamy na myśli medykamenty sprzedawane bez recepty oraz coraz bardziej popularne w Polsce suplementy diety. Warto zauważyć, że leki dostępne na receptę obejmuje refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia. – W konsekwencji są one, przynajmniej w krótkim okresie czasu odporne na inflację. Jak twierdzi dr Jarosław Frąckowiak, Prezes PEX PharmaSequence wyznaczenie poziomu refundacji, a w konsekwencji także tego ile dopłaci za lek pacjent, zależy jedynie tego jak zadziała algorytm wyznaczający poziom limitu. Widzimy, więc, że nie mają tu wpływu żadne czynniki ekonomiczne.

Ile Polak wydaje na leki ?

Do września 2022 Polacy wydali na leki i produkty bez recepty około 43 miliarda złotych. Z czego 11,9 miliarda na leki refundowane Kiedy wetniemy pod uwagę refundację okaże się, że jest to nieco mniej niż 3 miliardy, bo resztę dopłaci NFZ.

W dalszej kolejności mamy 10,7 miliarda na leki na receptę, których zakup pokrywamy w 100% z własnej kieszeni, bo choć są na receptę nie są refundowane. Reszta tej zawrotnej sumy to wydatki na inne produkty (m.in. OTC, suplementy i kosmetyki). Dlaczego o tym mówimy ? – Bo tylko ok. 28% z nich podlega refundacji, a biorąc pod uwagę tylko leki na receptę, trochę więcej niż 50%. Zatem większości naszych wydatków w aptekach niestety nie obejmują, żadne regulacje dotyczące cen.

Na wykresie 1 oraz 2 przedstawiono zmiany cen w trzech okresach
w ujęciu ruchomych 12 miesięcy (MAT = moving annual total, dane od października do września kolejnego roku) oraz od początku roku do końca września (YTD = year to date). Zaprezentowano zmiany nie uwzględniające inflacji oraz w ujęciu z uwzględnieniem inflacji. Gdy się przyjrzymy zobaczymy, że ceny niestety nominalnie rosną w każdym segmencie. Nie ma tu znaczenia refundacja NFZ.
Długotrwały wysoki poziom inflacji może być powodem dla producentów do wystąpienia z wnioskiem o podwyższenie cen, a z uzasadnieniem stanowiska, trudno będzie się nie zgodzić.

Przeczytaj też nasz artykuł o tym czym jest phishing i jak się przed nim bronić.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Najbardziej dynamiczny wzrost odnotowano w segmencie leków na receptę, które są pełnopłatne. – Wyniósł 8% i więcej. Jednak uwzględniając inflację ceny nie rosną i nie zrównują się z poziomem inflacji.
Pacjenci będą z tego zadowoleni. Warto zauważyć, że pacjenci w badanym okresie posiadali, więcej środków, które można wydać na lekarstwa.

Jak inflacja wpływa na ceny leków ? –

Apteki też płacą rachunki.

Weźmy pod uwagę, że apteki również płacą swoje zobowiązania. Chociażby za energię elektryczną czy za zaopatrzenie w hurtowniach farmaceutycznych. Jeśli, zatem nie uda nam się ustabilizować inflacji na zadowalającym poziomie wzrost cen to niestety jedynie kwestia czasu.

Szukasz wirtualnego biura? Zerknij na strony naszych partnerów!

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Szukasz czegoś we Wrocławiu ?

Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *