Restrukturyzacja firmy 2023

Restrukturyzacja firmy 2023 Restrukturyzacja firmy to kompleksowy proces, który ma na celu gruntowne przekształcenie struktur przedsiębiorstwa, dotyczące aktywów, pasywów i organizacji. Jest to jakby „koło ratunkowe” dla spółek, które z różnych powodów nie radzą sobie z niekorzystnymi wynikami finansowymi i wcześniejsze metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Głównym celem restrukturyzacji jest stworzenie podstaw do zwiększenia wartości firmy na rynku.

Czytaj też: Dziedziczenie długów 2023

Istnieją jednak pewne mity dotyczące restrukturyzacji przedsiębiorstw:

  1. Mitem jest uznawanie restrukturyzacji za to samo co upadłość firmy. To dwie odrębne kwestie i nie mogą być używane zamiennie. Upadłość jest sytuacją, w której firma nie jest w stanie spłacić swoich długów wobec wierzycieli w okresie dłuższym niż 3 miesiące. W tej sytuacji długi przekraczają majątek zadłużonego. Natomiast restrukturyzację podejmujemy w celu uniknięcia upadłości i ma na celu przywrócenie płynności i stabilności finansowej firmy.
  2. Drugi mit sugeruje, że postępowanie restrukturyzacyjne można wszcząć jedynie w przypadku potwierdzonej niewypłacalności przedsiębiorstwa. To nieprawda. Proces restrukturyzacji może być podjęty już w momencie, gdy pojawią się pierwsze problemy z wierzycielami. Zwłaszcza jeśli chcą przystąpić do egzekucji wobec firmy (co może oznaczać utratę płynności finansowej). Program naprawczy może być także związany z poprawą efektywności firmy, aby zabezpieczyć ją na przyszłość i osiągnąć lepsze wyniki finansowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie restrukturyzacji, jej skutków i procesu działania, warto skonsultować się z kancelarią prawną lub firmą doradczą.
Restrukturyzacja firmy 2023

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu

Z drugiej strony, często słyszy się, że restrukturyzacja w firmie nie ma sensu, jeśli przedsiębiorstwo jest całkowicie niewypłacalne. Jednak to właśnie w takiej sytuacji powstaje konieczność przeprowadzenia restrukturyzacji. Gdy zaczyna się postępowanie upadłościowe ze strony wierzycieli, można podjąć działania w kierunku restrukturyzacji zadłużeń. Istotne są wówczas negocjacje. – Mają na celu zmianę warunków umów. Pamiętajmy jednak, że ostateczną zgodę musimy osiągnąć z wierzycielem

Restrukturyzacja firmy 2023

Obawa przed restrukturyzacją

Część przedsiębiorców obawia się procesu restrukturyzacji, bo mylnie sądzą, że od razu muszą spłacić swoje długi. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej! Sąd wyda postanowienie i wszelkie egzekucje są zawieszone – Zazwyczaj kilka miesięcy, w zależności od planu restrukturyzacyjnego. To daje przedsiębiorstwu okazję do ustabilizowania swojej sytuacji finansowej. Co ważne odraczamy spłatę kredytów czy pożyczek.

Słyszy się również, że restrukturyzacja jest droga. To nieprawda, ponieważ koszty opłat sądowych, nadzorcy sądowego i kancelarii nie przekraczają 15% brutto zadłużenia przez okres 36 miesięcy. To oznacza, że są one znacznie niższe niż prowizje przyznawane przy udzielaniu kredytów.

Restrukturyzacja polega na obniżeniu zadłużenia przedsiębiorstwa, jednakże nie gwarantuje ona sukcesu. Niemniej jednak, daje realną szansę na uniknięcie ogłoszenia upadłości, a co za tym idzie, likwidacji firmy. Kluczem jest plan restrukturyzacji . Musimy przekonać zarówno wierzycieli, jak i sąd, że przedsiębiorstwo może odbudować swoją pozycję na rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *