Intercyza ? Co ze spadkiem ?

Intercyza? Co ze spadkiem ? Żyjemy w czasach kiedy małżeństwo nie jest postrzegane jako instytucja jedna na całe życie. Wiele małżeństw, zwłaszcza młodych nie wytrzymuje próby czasu. Rozpada się. Dlatego coraz częściej przyszli małżonkowie, jeszcze przed ślubem, ustanawiają rozdzielność majątkową, czy nie intercyza.

Intercyza ? Co ze spadkiem ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Majątek wspólny a osobisty

Jak sama nazwa mówi, majątek wspólny jest wspólny dla małżonków, współwłasnością małżonków. Do majątku wspólnego zalicza się także zysk osobisty któregoś z małżonków w trakcie trwania małżeństwa. Mogą to być na przykład dywidendy z prowadzonej działalności.

Pamiętajmy, że majątek, będący własnością któregoś z małżonków przed ślubem, nie jest wspólnotą majątkową.

Przeczytaj też: Na czym polega rolnictwo komórkowe?

Natomiast majątek osobisty – często nazywany indywidualnym – to cały majątek nabyty przed ślubem przez któregoś z małżonków. To pieniądze i rzeczy. Według przepisów prawa majątkiem osobistym są też na przykład odszkodowania za uszkodzenie ciała, darowizny lub prawa autorskie.

Uwaga. Na intercyzę można się zdecydować nie tylko na początku, ale także w trakcie trwania małżeństwa. Często rozwiązuje ona wiele kwestii dotyczących rozliczeń finansowych w trakcie trwania małżeństwa.

Rozdzielność majątkowa a spadek

Intercyza ? Co ze spadkiem ? – Prawo spadkowe mówi, że „intercyza w w żaden sposób nie wpływa na dziedziczenie po zmarłym małżonku kropka małżonek, tak jak i dzieci spadkodawcy, dziedziczy w pierwszej kolejności”. W tej grupie spadkobierców wszystkie części przypadającego majątku są równe. Z zastrzeżeniem że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całego spadku. Z powyższego wynika, że przy rozpatrywaniu spraw spadkowych intercyza nie jest brana pod uwagę.

Intercyza ? Co ze spadkiem ?

Przeczytaj również: Kredyt studencki – warto wiedzieć

Intercyza ? Co ze spadkiem ? Intercyza- szczegóły

Intercyza zawarta przez małżonków przed ślubem jest nienaruszalne. Jeśli zmarły małżonek pozostawił testament, to znaczenia mają tylko postanowienia, które z nim zawarto. Bywa jednak i tak, że wolą zmarłego jest, aby żyjący małżonek nie dziedziczył po nim majątku. Wówczas takiemu małżonkowi przysługuje prawo do zachowku. W obu przypadkach intercyza nie ma wpływu na prawo spadkowe kropka rozdzielność majątkowa traci swoją moc z chwilą świeci jednego z małżonków. Zatem pozostałe przy życiu współmałżonek ma prawo do dziedziczenia majątku po zmarłym

m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *