Czym jest outplacement ?

Czym jest outplacement? – Zwolnienia większej grupy pracowników nie muszą się nam kojarzyć z kłopotami finansowymi firmy. Restruktaralizacja może być przecież wynikiem zmian strategii organizacji. O teraz dobrze Jednakże każde zwolnienia są trudne nie tylko dla pracownika, który traci zatrudnienie, a więc i środki finansowe, ale także kłopotliwe dla pracodawcy. Aby złagodzić stres i poczucie zagrożenia bezpieczeństwa przedsiębiorca ma do dyspozycji outplacement.

Co to jest outplacement ?

Słowo to zapożyczyliśmy z języka angielskiego. Równie dobrze możemy go tłumaczyć jako program Aktywizacji Zawodowej Osób zwolnionych, jako program wsparcia zmiany zawodowej. Możemy go rozumieć jako system zwolnień monitorowanych i system łagodnych zwolnień.

Krótko mówiąc, to „zbiór działań które pomagają zminimalizować negatywne skutki utraty zatrudnienia w wyniku zwolnienia przez pracodawcę”.

Działania takie pojawiały się już w latach 40 XX wieku w USA. W Polsce stosowane są dopiero od lat 90 ubiegłego wieku.

Podział outplacement

W zależności od tego, do kogo i kto kieruje wsparcie, outplacement dzielimy na indywidualny, czyli wsparcie kierowane do jednego pracownika, zwykle do menadżera lub kierownika. Outplacement może mieć tak że charakter grupowy, dotyczy wtedy całej grupy osób. Ponadto outplac będą możemy podzielić na wewnętrzny i zewnętrzny.

Czym jest outplacement ?

Przeczytaj też: Zakupy na odległość a Omnibus

Na jakie wsparcie może liczyć pracownik?

Utrata pracy jest zawsze sytuacją negatywną. Osłabia kondycję psychiczną pracownika, szczególnie tego, który związany jest z firmą przez wiele lat. Zadaniem outplace menu jest właśnie wspieranie zwolnionych pracowników, ułatwienie im znalezienia nowego zatrudnienia. Zwolniona osoba może liczyć przede wszystkim na wsparcie psychologiczne ale także na pomoc w tworzeniu CV i dokumentów aplikacyjnych. Specjaliści outplacmentu pomagają stworzyć dobry profil w mediach społecznościowych, który zwrócił uwagę rekruterów. Dobry outplacement przygotuję nas także do rozmowy kwalifikacyjnej oraz pomoże znaleźć nowe cele zawodowe.

Przeczytaj też: Jak założyć stowarzyszenie? Krok po kroku

Korzyści z outplacmentu dla pracownika

Dla zwolnionego pracownika program outpacmentów to znaczące wsparcie. Daje możliwość szybkiego znalezienia nowego zatrudnienia. Można skorzystać z doradztwa w zakresie technik autoprezentacji i przyswoić sobie nowe umiejętności, które sprawią, że jesteśmy bardziej konkurencyjni na rynku pracy. System kontrolowanych zwolnień dba też o koszty psychiczne. Zwolnionemu ułatwia rozstanie się z firmą. Nie odbiera on zwolnienia jako swojej porażki zawodowej, ale pomaga mu dostrzec szansę pracy w nowym zawodzie. Często też rozważana jest praca na własny rachunek. Zatem, Dzięki systemowi outplacmentu, możemy dokonać przełomu w naszej karierze zawodowej.

Czym jest outplacement ?

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Przeczytaj również: Kryptowaluty – kupno i sprzedaż a podatek

Korzyści z outplacmentu dla pracodawcy

Często zwolnienia prowadzą do powstania konfliktów. Pracodawca, korzystając z systemu outpacmentu, może temu zapobiec.

Pracodawca ma przecież na uwadze dobrą renomę swojej firmy. Wspierając zwolnionych pracowników, zyskuje pozytywne oceny, jest postrzegany jako odpowiedzialny społecznie. Jednocześnie unika ewentualnych kłopotów prawnych. Najczęściej bowiem niezadowolony pracownik może dochodzić swych roszczeń na drodze sądowej.

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Poznań – Wirtualne Biuro Poznań

Kraków – Wirtualne Biuro Kraków

Wrocław – Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *