Czy Polacy zmienili zdanie o lokatach ?

Czy Polacy zmienili zdanie o lokatach ? Jeszcze nie tak dawno lokaty bankowe uchodziły za mało efektywny sposób oszczędzania pieniędzy. Sposób postrzegania lokat zmienił się jednak wraz ze wzrostem stóp procentowych.

W ciągu ostatnich miesięcy słowo „inflacja,” było odmieniane w mediach przez wszystkie przypadki. Tak dużego spadku siły nabywczej pieniądza z pewnością nie pamiętają już młodsze pokolenia Polaków. Mówimy tu o wartościach 17,9% w październiku 2022. – Takiego wzrostu cen nie notowano od grudnia 1996 roku. Do tego dołóżmy jeszcze kryzys związany z pandemią Covid-19 oraz oczywiście wybuch wojny w Ukrainie. Sytuację gospodarczą naszego kraju determinuje jeszcze deprecjacja kursu złotego do euro do poziomu nienotowanego od początku 2004, a wobec dolara do najsłabszego poziomu w historii. Jak w takiej rzeczywistości ekonomicznej oszczędzać?

Zarządzanie swoim portfelem to prawdziwe wyzwanie. Pamiętajmy, że nie wszyscy dysponują identycznym polem manewru w podejmowaniu decyzji finansowych. Temu jak oszczędzają w trudnych czasach Polacy przyjrzał się PKO Banku Polski

Czy Polacy zmienili zdanie o lokatach ?

Na trudne czasy lepszy depozyt w banku

Analitycy Banku PKO zauważyli, że Popyt na gotówkę w portfelu słabnie. – Zupełnie niż w 2020/2021 rok do roku, kiedy to padł rekord 40%. Zainteresowanie gotówką wzrosło także chwilowo zaraz w początkach migracji Ukraińców do polski mówimy tu o marcu 2020 roku. Choć nadal poziom gotówki w gospodarstwach domowych utrzymuje się na wysokim poziomie. Warto dodać, że zainteresowanie depozytami bieżącymi również jest dużo niższe. Mówimy tu o spadku o 19% rok do roku w listopadzie 2022. Polacy jednak chętniej rozważają depozyty terminowymi. Wzrost tego agregatu środków finansowych wyniósł w listopadzie ubiegłego roku aż o 89% porównując dane rok do roku. Dodajmy, że to najwyższy poziom w historii notowań tej statystyki. Jak się okazuje największym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza lokaty złotowe na okres nie dłuższy niż 2 lata. – To daje wzrost aż o 107% w stosunku rok do roku.

Przeczytaj również: Obowiązek poinformowania o podziale odpowiedzialności

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu.

Czy Polacy zmienili zdanie o lokatach ? –

Jak to rozumieć ?

W tak niepewnych czasach Polacy bardzo niechętnie ryzykują. Nie widzą także innej bezpiecznej alternatywy inwestowania pieniędzy, tak by stopa zwrotu była wyższa niż inflacja. Przez większość 2022 Polacy wypłacali środki z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz z giełdy. Niestety kryzys przeżywają także inwestycje w nieruchomości. Obligacje wydawały się jedynym zabezpieczeniem środków przed inflacją. Niestety lokowanie oszczędności w depozyty terminowe co najmniej w pierwszym półroczu 2022 nie ochroniło pieniędzy przed inflacją.

Czy Polacy zmienili zdanie o lokatach ? – Zainteresowanie depozytami terminowymi wciąż jednak rośnie depozyty bieżące nadal na terminowe, a konsumpcja słabnie, jest to istotny sygnał oczekiwania, że ich oprocentowanie zabezpieczy oszczędności przed inflacyjną.

Szukasz wirtualnego biura? Zerknij na strony naszych partnerów!

Wirtualne Biuro Poznań

Wirtualne Biuro Kraków

Szukasz czegoś we Wrocławiu?

Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *