Mój sklep padł ofiarą phishingu !

Mój sklep padł ofiarą phishingu ! – Co robić ? Na początek przeczytaj nasz artykuł o tym czym jest phishing i jak się przed nim bronić.

Dlaczego phishing jest tak groźny ? – Bo atakuje wtedy, gdy w ogóle się go nie podziewasz. Załóżmy, że prowadzisz swój sklep już 10 lat. Nigdy nie miałeś żadnych kłopotów. Jesteś zadowolony, bo idzie Ci całkiem nieźle, obroty rosną. Aż do momentu kiedy odbierasz telefon od wściekłego klienta, który pyta gdzie jest jego zamówienie, bo czeka już 2 tygodnie i kuriera nie ma. Zaskoczony, sprawdzasz więc w systemie. – Zamówienia niestety brak. To jedna wersja wydarzeń.

Do Twoich drzwi może zapukać policja, oskarżając Cię o wyłudzanie pieniędzy. – Ale to w dalszej kolejności, najpierw hosting, na którym wykupiłeś domenę zablokuje Twoje konto, bo pod Twój adres podszywa się zupełnie inna strona.

Mój sklep padł ofia

Co robić, gdy zorientujesz się, że jesteś ofiarą phishingu ?

Wiemy, że zazwyczaj człowiek w takich sytuacjach jest zdezorientowany, ale musisz działać bardzo szybko.

Po pierwsze ustal jak wiele danych wyciekło, jak wielu klientów ucierpiało. Po drugie zapoznaj się z fałszywymi mailami oraz stroną, abyś był w stanie odróżnić szczegóły, które wskazują na oszustwo. Następnie zrób kopię fałszywego maila oraz screen z domeny uświadom pozostałych klientów jak działają oszuści. Za pomocą strzałek wskaż klientom elementy mówiące o tym, że wiadomość, którą dostali jest oszustwem i nie wyszła z Twojej skrzynki pocztowej. Strzałki, o których piszemy możesz łatwo stworzyć korzystając z każdego programu graficznego, a w przypadku komputerów z systemem Windows 10lub Windows 11 pomoże Ci w tym przyciśnięcie klawiszy: Windows+Shift+S. Dobre przygotowanie infografiki jest bardzo ważne. Po trzecie skontaktuj się z firm, która udostępnia hostingi. Ostatni krok to kontakt z CERT. – To polska instytucja funkcjonująca w ramach NASK i zajmująca się wykrywaniem oraz przeciwdziałaniem zagrożeniom bezpieczeństwa w sieci. Zgłoś, że zostałeś oszukany.

Jeśli nie chcesz marnować czasu stojąc w korkach, by dojechać do biura poszukaj innego rozwiązania. Polecam zatem nasz wirtualne biura we WrocławiuPoznaniu i Krakowie, zredukujesz koszty administracji i wynajmu..

Statystyki dla sklepów „podróbek”

Mój sklep padł ofiarą phishingu !
Opracowanie własne na podstawie raportu CERT

Jak widzimy hakerzy działają w tych obszarach na których można zarobić. Liczba fałszywych sklepów w polskim Internecie systematycznie rośnie już od 2019 roku. Dodatkowo w 2022 roku odnotowano – w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 34% więcej tego typu ataków

Szukasz wirtualnego biura? Zerknij na strony naszych partnerów!

Wirtualne Biuro Poznań Wirtualne Biuro Kraków

Szukasz czegoś we Wrocławiu?

Wirtualne Biuro Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *